Kære Søren og Mette
Den opmærksomme læser vil sikkert vide at Søren og Mette er en gammel bogserie, der hjælper børn med at lære at læse i de små klasser.
Selv om dette indlæg har med skolen at gøre, er det dog ikke de to 'Søren og Mette', jeg skriver til eller om, men to andre personer, som vi alle sammen har set meget til i det sidste stykke tid.
Kære Mette Frederiksen, Statsminister
I starten af denne conora-krise sagde du noget, som jeg tror mange lagde mærke til: Der vil blive lavet fejl, og du erkendte at du sikkert også ville lave fejl.
Jeg er fuldt og fast overbevist om at du rent faktisk mente og mener det (også selv om det måske oprindeligt stammer fra nogle af dine mange spindoktorer).
Derfor tror jeg også på at du gerne vil rette fejlene, hvis der bliver begået nogle (hvis det altså kan lade sig gøre).
Du sagde for nogle dage siden at Danmark nu var klart til at lukke op igen - delvist, forsigtigt og kontrolleret.
Du vil gerne have børn op til 5. klasse tilbage i de forskellige institutioner, dagtilbud, skole, SFO og fritidsklub. Du har oven i købet koblet det sammen med at de forældre, som dels har skullet arbejde hjemme og dels har skullet hjælpe deres børn med hjemmeundervisning nu skal til at passe deres arbejde igen på en mere normal måde.
Men jeg har som sagt ikke hørt dig sige at den delvise åbning ikke skulle være en komplet genåbning af disse institutioner i forhold til den konkrete aldersgruppe.
Du har sagt at det er de enkelte kommuner, der skal sørge for at institutionerne er klar til at åbne, og at de skulle gøre det hurtigst muligt fra onsdag den 15. april, hvis de altså lige først sørger for at overholde de retningslinjer, der kommer fra sundhedsmyndighederne (Sundhedsstyrelsen).
Her er dog hvad der sker i vores kommune (Greve):
- Der er ingen morgen-SFO længere. Det vil sige at de forældre, der normalt skulle møde ind meget tidligt om morgenen, ikke rigtig kan få det til at hænge sammen.
- Der er kun skole fra 8 til 13, og ikke nødvendigvis undervisning i alle fag (vores skole kalder det decideret 'nødundervisning'), så det kommer ikke til at blive meget bedre end hjemmeundervisningen.
- SFO er kun åben fra 13 til 16. Dvs. at de forældre, som normalt kunne vente til kl. 17.15 med at hente børnene stadig ikke kan vende tilbage til normalen.
- Fritidsklubben er kun åben fra 13 til 16 og kun for 3. klasser. Dvs. at forældre med børn i 4. og 5. klasser stadig bliver nødt til at få dem passet om eftermiddagen.
Det vil jeg ikke kalde en delvis åbning, men en minimal åbning, da de pågældende institutioner jo ikke åbner helt som de plejer. Derfor har jeg et par spørgsmål til dig, som jeg tror du nemt kan svare på:
- Var det det, der var meningen, eller er kæden hoppet af et sted mellem regeringen, sundhedsmyndighederne og/eller KL og kommunerne?
- Hvis du virkelig mente at det var helt ok at kommunerne kun åbner delvist for de forskellige tilbud, hvornår kan vi så forvente at de åbner helt?
Jeg har også nogle spørgsmål til en af regeringens betroede medarbejdere, der også ofte er med på pressemøderne:
Kære Søren Brostrøm, Direktør i Sundhedsstyrelsen
Jeg hørte dig sige for nogle få dage siden, da bekymrede forældre og journalister spurgte ind til det, at I ikke havde tænkt jer at lave retningslinjer til børnene. Med dine egne ord skulle børn stadig være børn, og det var der taget hensyn til i de simuleringer I har udført (og det mener jeg også din kollega Kåre Mølbak fra Statens Serum Institut har bekræftet).
Men her er hvad vi nu bliver mødt med fra kommunen og skolen.
Vi har via AULA fået tilsendt en kort notits plus seks dokumenter, som vi forældre skal læse og forholde os til:
- Information til forældre
- Instruks til forældre
- Skolens tiltag for at mindske smittespredning
- Instruks for håndtering af personale og børn med symptomer, der kunne være forenelige med COVID-19
- Lokaleplan
- Tabel over klasser, lokaler, tidspunkter mm.
Jeg er imponeret over det stykke arbejde, som kommunen og især skolen har gjort for at gøre sig klar til at åbne for børnene igen, men jeg kan ikke undgå at tænke på om det nu også kommer til at fungere efter hensigten.
Fordi hvad er det så for en hverdag børnene nu bliver mødt med?
- Klasserne bliver delt op i grupper, hvor de kun må lege med børn i deres egen gruppe. De må faktisk slet ikke have kontakt med nogle andre børn på skolen (må børn være børn, spørger jeg lige?).
- De flytter nu over i nogle andre klasselokaler for at kunne sprede sig ud og sidde længere fra hinanden (som Sundhedsstyrelsen har anbefalet), noget der kun kan lade sig gøre, fordi de store børn ikke er på skolen lige for tiden. Men det betyder at de er helt væk fra deres vante omgivelser og f.eks. ikke kan bruge den sædvanlige legeplads, men i stedet er henvist til de store børns skolegård, hvor der ingen legeredskaber er.
- Samtidig bliver børnene nu bedt om at vaske hænder i ét væk. Jeg kan se at skolen sådan set bare følger de retningslinjer, der er kommet fra Sundhedsstyrelsen, men kan det virkelig være rigtigt at børnene skal vaske hænder hele tiden, og har det nogen større betydning når nu alle de andre ting er sat i værk?
Når nu børn skal følge denne vejledning: http://sst.23video.com/video/534296/sdan-vasker-du-hnder (som vi forældre er blevet bedt om at instruere vores børn i at følge), og når nu børnene får at vide på skolen at de skal vaske hænder på følgende tidspunkter:
- Når de ankommer på skolen
- Når hænderne er synligt snavsede
- Ved faste intervaller (min. hver anden time)
- Efter toiletbesøg
- Før spisning
- Efter spisning
- Efter næsepudsning
- Efter host/nys i hænder eller engangslommetørklæde
så er det jo at jeg dels synes at børnene kan komme til at bruge det meste af tiden på skolen på at vaske hænder, så der ikke kan være meget tid tilbage til den egentlige undervisning (men det er jo selvfølgelig også kun nødundervisning så skidt med det).
Og dels så kan jeg ganske enkelt ikke lade være med at tænke på den scene fra en gammel Marx Brothers film (A Day At The Races), hvor de vasker hænder i én uendelighed og derfor aldrig kommer videre.
I forhold til at 'børn skal have lov til at være børn' synes jeg jo nok måske at man pludselig kræver ret meget af dem. Det med toiletbesøg og spisning burde børnene have lært hjemmefra, men at man skal vaske hænder hver anden time virker måske en smule overdrevet og harmonerer ikke med at 'børn skal have lov til at være børn', og det hænger i hvert fald ikke sammen med at I har sagt at I ikke laver retningslinjer for børn. Og skolerne har jo dels en begrænsning i hvor små de kan lave grupperne og dels hvor mange håndvaske der egentlig er til rådighed. Hvad sker der så, når alle børnene skal vaske hænder samtidigt? Forestiller man sig at de står i en lang kø med to meters afstand? Hvor lang tid tager det egentlig for alle børn i en gruppe at få vasket hænder, og hvor meget tid er der så til andre ting?
Flere andre har sagt og skrevet at den nuværende situation minder en smule om besættelsen, og jeg håber da ikke at børn nu får traumer af pludselig at skulle være på en skole, der bliver styret næsten som en koncentrationslejr, hvor man stort set ikke har nogle friheder overhovedet. Jeg håber bestemt ikke at skolernes ledelse eller personale overfortolker jeres vejledninger, så de har tænkt sig at afbryde almindelig kontakt mellem børn på skolen. Under alle omstændigheder bemærker jeg at I i jeres vejledninger kun har skrevet at de voksne ikke må have tæt kontakt. I har ikke skrevet det samme om børnene, så jeg håber ikke det afstedkommer nogle uheldige situationer med lidt for ivrige gårdvagter. Jeg håber virkelig at personalet på institutionerne også har forstået budskabet at 'børn skal have lov til at være børn', men jeg må indrømme at jeg frygter det værste.
Kære Søren:
- Var det det, du mente da du sagde at 'børn skulle have lov til at være børn' og I ikke ville lave instrukser til børn, eller hvad mente du egentlig?
- Og når nu det åbenbart er forbudt at nævne ordet 'flokimmunitet' (hov!), kan vi så ikke prøve at finde ud af om børn måske har en mindre risiko i forhold til COVID-19 (som Kåre Mølbak jo også har nævnt), jf. f.eks. dette nye studie: https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/wr/mm6914e4.htm
På forhånd tak.
PS: Til mine sædvanlige (IT-kyndige) læsere er her et link til et sted, hvor man selv kan lave simuleringer (men jeg ved ikke om det er et af de værktøjer de danske sundhedsmyndigheder benytter sig af):
https://covid19-scenarios.org/

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.