Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.

Giv spilbranchen bedre vilkår

28. april kl. 09:256
Charlotte Enevoldsen
Charlotte Enevoldsen er vicedirektør for Producentforeningen. Illustration: Producentforeningen.
Den danske spilbranche vokser markant i disse år, men branchen er stadig udfordret af mangel på interesse fra danske investorer, mangel på kvalificeret arbejdskraft og politisk fokus, mener Charlotte Enevoldsen fra Producentforeningen.

Intet medie engagerer sit publikum og lægger op til interaktivitet i samme grad som digitale spil, hvad enten det er på mobil, tablet, computer eller konsol. Spil rummer uendelige muligheder for underholdning, kulturoplevelser og læring og er i høj grad fremtidens medie, både herhjemme og på det globale marked.

I Danmark er det meget udbredt at spille. To ud af tre børn fra 7-14 år spiller dagligt eller næsten dagligt digitale spil. To ud af tre 35-44-årige har spillet inden for de seneste tre måneder, og det samme har næsten en tredjedel af de ældre på +75 år. 

Den danske spilbranche vokser markant og modnes gradvist i takt med at omsætningen, investeringerne og kompetenceniveauet øges, og der høstes erfaringer fra store danske spilsuccesser som Subway Surfers, Hitman og Deep Rock Galactic. Branchen omsætter for rundt regnet 3 mia. kr., og to ud af tre kroner stammer fra eksport, ifølge de seneste konsoliderede tal fra 2020. Nye tal er på vej og til trods for generel økonomisk afmatning, forventer vi, at de også er flotte. 

Selvom den danske spilbranche har godt gang i eksporten, er potentialet langt større. Kigger vi ud over landets grænser, omsatte den svenske branche for 2,7 mia. euro i 2021, og den finske branche omsatte for 2,4 mia. euro i 2020.

Bedre adgang til finansiering

Den danske spilbranche er kendetegnet ved, at få store producenter i høj grad driver branchens økonomi. For at indfri det store potentiale i branchen, er der brug for bedre finansieringsmuligheder for de små og mellemstore virksomheder. Desværre er investormiljøet omkring branchen ikke tilstrækkeligt stort endnu. Der mangler flere investorer, som forstår branchen og dens forretningsmodeller. 

Artiklen fortsætter efter annoncen

De største spilproducenter oplever, at deres adgang til internationale investorer fungerer, når de først har fået en vis størrelse og gennemslagskraft på markedet. Det skete for eksempel, da svenske Embracer Group i 2021 investerede et tre-cifret millionbeløb i de tre danske spilvirksomheder Ghost Ship Games, 3D Realm og Slipgate Ironworks, og da SYBO i 2022 blev solgt for et milliardbeløb til kinesiskejede Miniclip. 

Nu har spilbranchen i Danmark efterhånden nået en størrelse, hvor flere af de førende danske spilproducenter investerer i mindre virksomheder og bidrager med deres erfaringer og know how. Det kommer vi forhåbentlig til at se meget mere af henover de næste år, og på længere sigt vil det være med til at styrke branchens økosystem. Ellers er de mindre spilproducenter henvist til Vækstfonden eller Innovationsfonden, men ingen af de to fonde har et målrettet fokus på spilbranchens forretningsmodeller eller produkter, så det er desværre ikke nogen mirakelkur.

Mangel på kvalificeret arbejdskraft 

Beskæftigelsen i den danske spilbranche har over en årrække været stødt stigende op mod 1000 årsværk. Kvalificerede medarbejdere er en grundlæggende forudsætning for, at den danske spilbranche kan fortsætte væksten, men her står branchen desværre med store udfordringer. Spilbranchen har fx stor efterspørgsel på programmører, men er i skarp konkurrence med en lang række andre brancher, der også higer efter IT-specialister. 

Der findes flere uddannelser inden for spil, men de er kendetegnet ved, at de ikke er mere specialiserede, end at de færdiguddannede er bredt beskæftigede i hele den digitale visuelle industri samt uden for industrien. Paradokset er altså, at selvom branchen mangler arbejdskraft, så forsvinder en stor del af de efterspurgte kernekompetencer ud af branchen, og specialisterne bliver ansat i uddannelsessektoren, IT-branchen eller inden for design. 

Artiklen fortsætter efter annoncen

Mange spilvirksomheder hyrer derfor kvalificeret arbejdskraft fra udlandet, hvilket kan give udfordringer med lange sagsbehandlingstider, regler om beløbsgrænser mv. Forhåbentlig ser vi en forbedring med de nye og mere lempelige regler, som for nyligt blev vedtaget i Folketinget. 

Det ændrer ikke på, at flere danske spilvirksomheder allerede har åbnet spilstudier i andre lande, hvor der er en kritisk masse af spilvirksomheder og et større udbud af kvalificeret arbejdskraft. Ærgerligt for Danmark som dermed går glip af værdifulde arbejdspladser.

Begrænset politisk bevågenhed 

Til trods for spilbranchens imponerende udvikling er der fra politisk side begrænset opmærksomhed. Danmark har ingen nationale erhvervspolitiske tiltag, der er målrettet spilbranchen. Spilbranchen indgår kun som delelement i enkelte større initiativer, fx det delvist statsfinansierede Creative Denmark, der står for international markedsføring af en lang række kreative erhverv lige fra mode over møbeldesign til spil samt klyngesamarbejdet i Vision Denmark, som samler hele den digitale visuelle industri og er delvist finansieret af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse.

Selvom spil fylder mere og mere i danskernes medieforbrug, er der ikke tilsvarende kulturpolitisk opmærksomhed. Det forsøger regeringen nu at rette op på. I marts var kulturministeren med på et eksportfremstød på den store internationalt anerkendte Game Developers Conference (GDC) i San Francisco. Det var en cadeau til den danske branche og et første skridt i retning af øget anerkendelse. 

Næste skridt kunne passende være, at regeringen tog initiativ til en national handlingsplan for spiludvikling med indsatser for talentudvikling, bedre støtteordninger, eksport og etablering af et institut for spiludvikling, så vi får et visionært og strategisk fokus på spil. Norge, Sverige og Finland har set lyset – hvornår sker det i Danmark?

Spils popularitet er stigende verden over; spil er blevet en uundgåelig del af danskernes kulturforbrug, og den danske spilbranche står for imponerende høje vækstrater i samlet omsætning og eksport. Men hvis den danske spilbranche for alvor skal indfri sit store potentiale og fortsat producere spil af høj kvalitet, øge eksporten og skabe flere arbejdspladser i Danmark, skal både investorer og politikere være med til at skabe bedre rammer.

6 kommentarer.  Hop til debatten
Denne artikel er gratis...

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.

Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.

Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.

Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.

Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
5
2. maj kl. 18:00

Der er ikke brug for at øge spilbranchen.

Lønningerne er lave, som påpeget af andre, så gør man det vil BNP per indbygger falde. Dvs. landet vil blive fattigere.

De danske spil der har kommerciel succes er af en lav kvalitet, teknisk og kulturelt, såsom endless runners eller match-3.

Det er i modsætning til Sverige, hvor der er verdenssucceser som f.eks. Paradox som laver imponerende historiske simulationsspil.

Øger man statsstøtten til computerspil vil resultatet nok blive at man får flere spil med kulturmarxistisk og globalistisk indhold, som ikke har noget større publikum.

6
10. maj kl. 08:11

Hitman-serien, Limbo og Deep Rock Galactic kommer alle fra Danmark. Har du på nogen måde sat dig ind i , hvad de danske udviklerhuse producere før du hev dine påstande lige ud af en vis kropsåbning? M.h.t free-to-play, så er forretningsmodellen ikke, at det kun er gratis, som I lader til at tro, men at man skal lokke kunderne ind med en gratis forsmag, hvorefter de så enten betaler for hurtigere fremskridt eller grafiske variationer (nye kostumer til ens figur osv.)

Problemet helt generelt på spilmarkedet er, at der er utrolig mange om buddet, og at du både skal have et unikt sellingpoint (men ikke for unikt, for så bliver forlagene bange, fordi de har for mange "habitjakker" på chefgangene) OG en høj kvalitet. Og du skal helst have spillet udgivet i går - og du må for guds skyld ikke udkomme samtidigt med nogen af mastodonterne som Call of Duty eller (gys) GTA-serien, da de vil tage al opmærksomhed.

3
2. maj kl. 08:38

Jeg har arbejdet i med spil i 10 år. Og lønen har aldrig været været høj. Specialt når man laver free to play spil.

4
2. maj kl. 12:06

"Free to play" er vel netop problemet i en nøddeskal!?

Det virker som om spilbranchen i alt for høj grad glemmer, at man som virksomhed kun kan overleve i længden, hvis man laver et produkt, som kunderne er villige til betale for og faktisk gør. Om det så er direkte eller via reklameindtægter er i den forbindelse ligegyldig.

Dilemmaet for spilbranchen er, at den er "spændende" og alt for mange rundt omkring i verdenen er villige til at arbejde til en dårlige løn, så uanset hvor meget billig udenlandsk arbejdskraft danske virksomheder importerer, så vil der altid være andre, der er endnu billigere.

1
1. maj kl. 14:25

Søgte for 6-7 år siden job som udvikler hos et veletableret mindre/mellemstort spiludviklerhus, da jeg har/havde relevant uddanelse og erfaring. Kontrakten jeg blev tilbudt var på 40t/uge, ingen 6. ferieuge, 31.000 i løn før skat. Det var mere end 15.000 under hvad jeg dengang fik i løn som alm. software udvikler. Jeg kender flere som er, eller har været, i branchen, og de vilkår er desværre meget almindelige. Jeg vil betegne det som et rent interessejob eller en beskedent aflønnet fultidshobby.
Hvad nytter det at kvalificere endnu flere til spiludvikling, hvis de af åbenlyse årsager alligevel søger til andre brancher? Hvorfor skulle politikere være interesseret i at flytte software udviklere fra godt betalte (og beskattede) jobs over på en markant lavere løn? Vicedirektør i Producentforeningen, hvad med at se lidt indad.

2
1. maj kl. 18:17

Der bliver produceret alt for mange spil. Det er derfor lønnen er lav i branchen.