Facebook er blevet kedelig?! Hvad så med min virksomheds web2.0 strategi?!
Som dedikeret social media tilhænger/evangelist blev jeg noget overrasket, da jeg for anden gang inden for kort tid hørte nogen sige, at Facebook var blevet kedelig. Det MÅTTE jeg bare grave i, for at forstå deres oplevelse ? og set med deres briller måtte jeg give dem ret.
Facebook skyllede ind over Danmark for ca. tre-fire år siden, hvor handlingerne de efterfølgende år typisk var 'opret profil' og 'find venner'. Mange fortalte, at de fandt venner fra folkeskolen, gamle arbejdskolleger og lignende, og at det var fedt og fængende.
Opfattelsen er nu, at langt de fleste handlinger er enten 'opdater din status', 'kommenter status' eller ' joined the group '. Alle tre handlinger har karakter af at afspejle private eller personlige oplevelser eller holdninger.
Tendensen er altså, at brugerne skifter fra at bygge relationer til at bekræfte relationer.
Der er samtidigt en segmentering og fraskilning i gang, og man kommer hurtigt til at kende den aktive del af brugerne bedre og bedre. Måske er det dét, der opfattes som kedeligt, for der derfor ikke sker så meget nyt' Man kender jo sine venner og deres holdninger'
Hvad så med min virksomheds web 2.0 strategi?!
Tendensen beskrevet ovenfor skal man ikke være bange for, tværtimod skal man udnytte det positivt i virksomhederne: At der bygges og dernæst bekræftes relationer. Der vil succesfuldt opstå nye enklaver, og ukendte grupper med delt passion og interesse vil komme til overfladen.
For at undgå at det bliver 'kedeligt' (og dermed en fejlagtig implementering), bør virksomhederne blive ved med at støtte op om de sociale medier. Støtten kan komme på flere måder: Giv brugerne det medie, de ønsker, og gør det let for dem. Integrer de sociale medier i Outlook. Brug medierne aktivt til at drøfte holdninger og tiltag. Udnævn ambassadører, der holder grupperne i gang. Og sørg for, at topledelsen viser deres støtte til det!
Og nu må en antropolog gerne kaste teoretisk lys på mine tanker 
