brevstem.dk - så er vi i luften
Jeg har tidligere skrevet om at bruge IT til at understøtte valg uden at det nødvendigvis bliver til e-valg.
Nu har vi fået en prototype på benene: brevstem.dk
Det er på ingen måde færdigt, men det er allerede nu brugbart.
Der mangler stadig oplysninger for mange kommuner. Du kan hjælpe ved at opdatere listen over brevstemmesteder.
Du skal blot finde ud af, hvor man kunne brevstemme ved sidste valg og gerne åbningstiderne og måske en URL til stedet. Så næste gang du trænger til en pause, så brug lige 10 minutter på det for en af de manglende kommuner.
Du kan også hjælpe, hvis du kan finde ud af, hvordan vi bruger Open Street Map istedet for Google Maps - så vi mindsker overvågningen en smule.
Eller du kan hjælpe med at style forsiden, så den har et lidt mindre retro look.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.