Åben datalogidag på Århus Universitet
Igen i år har datalogi i Århus valgt at åbne for offentligheden til Computer Science Day i morgen fredag d. 19 juni kl. 13.15-16.30.
Programmet består af præsentationer omkring de forskellige forskningsområder som datalogerne i Århus bruger tid på og det inkluderer eksempelvis programmeringssprog, pervasive computing, bioinformatik, kompleksitetsteori og sikkerhed.
Det hele foregår i IT-husets store auditorium på Katrinebjerg og der er både indlagt kaffepauser og planer for en enkelt fællesøl/sodavand bagefter.
Ses vi?

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.