Hmm hvad er det mon for noget lovgivning techgiganterne, ad uransagelige veje, kan få gennemført ;-)
Lyder som om det er tæt på 100% af dem der har forstået spørgsmålet ;-)
Ja det er ihvertfald trivielt at blokere de såkaldte "martians", og det er en del af mange af de eksempler på config jeg har set.
Har set nøjegtigt det samme på egen mailserver den sidste uges tid, lader dog netop til at have aftaget (kan også være fail2ban efterhånden har fanget de værste syndere)
Og tænk hvis vi fik konstrueret nogle sikre, egne løsninger. Måske ikke så glatpolerede og "billige" som Google og Microsofts data-snagende systemer. Til gengæld kunne det jo være det resulterede i at ungerne lærer, rent faktisk, at bruge en computer og dermed i fremtiden kan bidrage med noget reel innovation der ikke blot er at løbe i cloud udbydernes stadig snævrere hamsterhjul.
Til den svære del af IT-sikkerheden som "Husk at opdatere din PC" og "Husk at have en opdateret antivirus".
Det er alle pengene værd at de minder os om dette et par gange om året.
I denne omgang er det dog vist Citrix der selvfølgelig gerne vil sælge nogle flere licenser.
Får forhåbentligt snart en praktikant.
Vil straks henvise til dit indlæg her og pudse vedkommende på vores efterhånden betragtelige portefølje af domæner, som ingen har tid til at nusse om :-)
https://duckduckgo.com fungerer fint.
Hvis man har brug for en "second opinion" kan man jo altid falde til patten og spørge evildo'erne
så vi kan stole på sikkerheden
BWAHARHARHARHAR....
Der er rundt om det billede og video tunge, men informationsfattige indhold. Go' plads til tvære rundt med pølsefingrene og kigge på de flotte billd'er.
HÆHÆ... godt gået Iran. Vi kan ikke have verdens første land til at hedde "Pokemon Go"
"It-chefen skal først og fremmest fokusere på at vælge en platform, som it-afdelingen kan bruge med minimal oplæring og tilsyn."
Ja.. For vi ved jo allesammen at begyndervenlighed er det samme som brugervenlighed, især for IT-professionelle (sarkasme kan forekomme)
Hvis vi så også kan få sftp/scp understøttelse i explorer kan det være vi endeligt kan aflive den for****** ftp protokol. Bedre sent end aldrig.
Jeg har netop støvet min gamle WG54 router med tomato firmware af. Routeren har været slukket et par måneder og var indstillet til kun at tillade administration via https. Dette resulterede i at jeg var nødt til at boote en gammel winXP med en gammel firefox på for at kunne logge ind i routeren. Alle (FF, Chrome og IE) opdaterede browsere jeg forsøgte med nægtede pure at lave fallback til SSL v3 (der åbenbart er det tomato firmwaren benytter).
Hmm.. denne skulle vist ikke have været ude med dagens (d. 5/7) mail :-)
Tak,. det ku' jeg regne ud. Det var nu mere for at brokke mig over at "artiklen" er en gang venstrehånds-oversat sjaskværk
Vi får travlt med at opdatere software på alt vores computeriserede skrammel i fremtidens "Internet of Things".
?Virus-udviklerne bruger udnytter folkene...
...som sigter efter at snyde brugere, frem for de mere esoteriske koder, som er designet til at snyde Office....
er det mon nogen bestemte "koder" der er designet til at snyde office?
blaehh....
Skulle det forestille en artikel ?
Er de ikke allerede ved at splitte sig op på den hindenburgske facon ;-)
- Forrige side
- Nuværende side
- Side
- Side
- Side
- Side
- 6
- Næste side
Brian Simonsen