og her har man i mange år (mindst 15 år , hed "kort.arealinfo.dk før), se alle luftfoto og sågar også luftfoto fra 1945 https://arealinformation.miljoeportal.dk/html5/index.html?viewer=distribution og personligt mener jeg navigationen er noget lettere at finde rundt i her, Mærkligt nok mangler mangler dog 2006 men den har været der engang!
Oluf Den der info må du lige lække til Radio 24syv ;-)
Har selv et BWT anlæg. Det er forudindstillet til 6dh fra fabrikants side men man kan selv ændre dette. Har kun oplevet positive effekter på kalkdannelsen. Smagen på vandet ændrer sig - det ligger fast - og mit råd vil være at man tilstræber at få et tappested hvor man kan have uafkalket vand som man kan bruge til at fylde sin drikkebeholder fra, som stilles i køleskab. Har selv altid haft drikkevand i beholder i køleskab aht vandspild ved at opnå koldt vand ved direkte aftapning.
Ikke udsædvanligt at se møller stå stille. Der står 3 ved hillerødmotorvejen hvor man ofte ser 1 der er drejet ud af vinden. Mon ikke det har noget med hvor meget strøm man kan levere på hvilke strenge i grit'et?
3 mill m3 x 4 meter = 12.000.000 m3. Så ca 400.000 lastbiler med 30 m3 på og så er vi ved vandoverfladen og hvor meget skal vi over? Diger på 5 meter og så kan vi starte med at køre byggematerialer til. Samtidig vil man køre til det nye nordhavn's opfyldning. Så jeg spørger bare: 1: Hvor skal alt det opfyld komme fra? 2: Kunne man forestille sig at man først skal lave vejene til al den trafik? 3: Har vi snart grus nok på sjælland til alt det byggeri?
Hvad med at sende en drone efter den drone der chikanerer og se hvor den lander? Kræver vel bare en dygtig dronepilot og god hurtig drone.. Virker selvfølgelig ikke hvis det er "engangsdroner" der bruges ;-)
det bliver vel en dødsejler på sigt? https://videnskab.dk/naturvidenskab/forskere-vi-staar-over-for-en-global-sand-krise
.."påviser fem veldokumenterede virkemidler i landbruget, som tilsammen kan reducere erhvervets årlige CO2-udledning i 2030 med op til 2,75 ton CO2e (CO2-ækvivalenter) eller op til 14 mio. ton akkumuleret i 2030" Nu skal man jo læse det hele og huske at mange bække små her vigtige ;-)
man kan jo også bare tage til Sverige. Åre by bliver opvarmet af varmepumper hvor slangerne ligger på bunden af fjorden !!
så det godt det ikke er svært at finde det gældende ;-) https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=166775
Læs selv her: https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=8885
uanset holdbarhed, så bliver det vel snart - hvis ikke allerede - den Tesla der har tilbagelagt flest kilometer og med færrest opladninger/service undervejs? :-D
Har fiber 6 meter fra mit hus, men da det er TDC erhverv koster det ligeeee:
Hej Flemming
Prisen for erhvervs fiber på xxxxxxxxx er: 25/25 1599,- 50/50 1699,- 75/75 1799,- 100/100 1899,- 200/200 2299,-
Det er garanterede hastigheder Der findes også højere hastighed priserne er eks. moms om måneden
Oprettelse kr. 0,-
Der er inkluderet:
fast IP adresse Døgn service alle dage valget mellem router eller modem Ved valg af router er der mulighed for gæste netværk uden ekstra beregning
Venlig hilsen
Tanja Jørgensen
TDC Erhverv
Prøv lige at læse artiklen igen ;-)
"Eftersom det er en del af den naturlige proces, at isbjerge kælver – brækker af og flyder til havs, kan forskerne ikke sige, om sprækken skyldes varmere klima. Men det have fremskyndet bruddet."
Kunne man ikke rulle fibernet ud i rørene? Teknisk burde det være muligt.
øhh Får du Lars 150.000 om året i løn? ;-)
Så kan man vel blokere for TV wifi i router?
Rapporten er her https://documents-dds-ny.un.org/doc/UNDOC/GEN/G17/017/85/PDF/G1701785.pdf?OpenElement
"Det Økologiske Råd har foreslået en måler i skorstenen og en afgift på 41 kroner i timen, men Skatteministeriet har advaret om høje administrationsomkostninger. I horisonten aner man et bureaukratisk mareridt med montering, godkendelser, differentieret betaling osv."
Nu er alle skorstene jo underlagt lovpligtigt årligt besøg af skorstensfejer og så kunne man jo på udvalgte adresser bare pålægge en afgift som skorstensfejeren opkræver. Burde rent administrativt være nemt ;-)
der er vist ikke lige moms på sån noget indenfor EU
- Forrige side
- Nuværende side
- Side
- Side
- Side
- Næste side
Fleming Grøfte