"Vederlagets beløb varierer fra 1.000 dollars til 1 million dollars,« skriver hackergruppen" Og de lover at betale. Det er trods alt hæderlige folk vi har med at gøre ;-)
Det udelukker vel at man kunne have et politikorps som opklarede forbrydelser?
"Hvilke aftaler kan man ikke forelægge en domstol ? Overvejende ulovligheder: Økonomisk kriminalitet, skattesnyd, virksomhedstømning, narkohandel, lejemord osv." Det skyldes simpelthen din uvidenhed.
Man kunne f.eks. bruge crypto til at overføre penge til indian. For at købe stoffer. Til tøj. Hvis du gør det via det amerikanske swift system, ja så ender det med at usa tager dine penge fordi det ligner terrorisme. Banken siger: Tjaaa, vi kan ikke gøre noget. Held og lykke med at få de penge tilbage.
Ja, du har ret i at det BURDE være muligt at lave lovlige handler. Men det har mange mennesker oplevet at man ikke kan.
Du var selv i retten. Fordi Lenovo ikke ville overholde dansk lovgivning. Hvordan gik det? Føler du systemet fungerede efter hensigten?
Virker lidt naivt.
Så hvis man ejer noget og dermed styre retningen for et helt socialt netværk, så kan man ikke samtidig have ytringsfrihed??
Og det giver mening for dig?
Man kunne ikke f.eks. styre det i retning af ytringsfrihed?
"Sanktionerne mod Rusland gør, at russerne ikke længere kan betale med Visa, Mastercard eller PayPal."
Hvis russere ikke kan betale, hvordan vil du så sælge til dem?
Kun hvis man er dum
Det tager 5 sek at skifter DNS på ens internet enhed
Tog lidt længere tid sidst min mor selv skulle finde ud af det.
Men ja - for 0.1% af den russiske befolkning vil det sikkert være nemt at omgå. Så det ville kun ramme 99.9% :-(
Jeg ser den (juridiske) vending “markedsdominerende” i mange sager mod IT-selskaber, og jeg synes ikke at jeg altid kan finde salgs/anvendelsesstatistikker med tal jeg personligt ser som dominerende (f.eks. 50%+).
Det ville være "dumt" at sætte sig fast på et tal.
Det er op til dommeren at afgøre om det er markedsdominerende.
Lidt ala. du ikke må forstyrre den offentlige fred. Der er ikke en liste med ting du ikke må.
Du kunne evt. undersøge det i stedet for bare at smide en masse ævl ud.
Et eksempel fra artiklen: "en politiassistent var godt gal: Nogen blev ved med at parkere deres bil på hans parkeringsplads. Det var ikke en af politiets parkeringspladser, men en, han lejede privat. Og det frustrerede politiassistenten helt vildt. Så meget, at han brød loven i jagten på parkeringstyven."
Er det ikke lidt agressivt at konkludere (som jeg læser det her) at det er almindelig anerkendt at sociale mediers algoritmer har nogen konsekvens for unges (eller andre brugeres) mentale helbred?
Det er facebook's egen konklusion.
Så mon ikke der er noget om sagen. Prøv evt. at google det
Gad vide hvem der kommer til at bestemme hvad der er ulovligt indhold?
Hvem skal afgøre om Peter Madsen gjorde noget ulovligt?
En dommer?!
Dommere?
"Instagram har planer om at bringe en version af sit feed tilbage, der skal gøre det muligt for brugeren at sortere indholdet kronologisk
Ifølge Adam Mosseri har Instagram arbejdet på denne funktion i flere måneder og har planlagt at lancere den i første kvartal af næste år" Er det meget svært at sortere en liste kronologisk?
"Noget som jeg gerne solgte, hvis jeg ellers var sikker på, at andre ikke så det." A blockchain is a decentralized, distributed, and oftentimes public, digital ledger consisting of records called blocks.
Er NFT ikke en offentlig chain?
Hvordan mon danskerne kan "opfinde" en entydig ID til logon, som ikke andre har brugt ?
Det "problem" har gmail og alle andre systemer vel også?
Eller synes du man skal kunne dele brugernavn? Hvordan styrer man så hvilke mails der er til mig og hvilke der er til dig?
En nem løsning kunne være at man skulle have forskellige brugernavne.
"Bitcoins kan også spores, omend det er besværligt." Med mindre man bruger 5 minutter på at gøre så de ikke kan spores.
"‘Hvad hedder du på Facebook og Twitter?’ er et spørgsmål, som borgere i Los Angeles kan risikere at høre, når de møder politiet"
Forhåbentlig ikke mange som er dumme nok til at svare på det spørgsmål.
jura (der i øvrigt har 64% kvinder)
Det er da et kæmpe problem at mænd ikke er repræsenteret.
Vi må hellere lave en kvota
men er det ikke ekstremt naitvt af Nationalbanken at tro at deres spin ikke vil rejse spørgsmål blandt befolkningen...?
Nej, det vil jeg tro de har helt ret i.
99,9% af befolkningen er fuldstændig ligeglad med om nationalbanken er blevet hacket. Lidt ligesom de er ligeglade med at staten laver ulovlig logning af dem.
De går mere op i ting fra hverdagen. Er mælk steget 1 kr eller er der 5 min mere kø til arbejde.
Ja, men Rusland er tilfældigvis også klodens største land så når solen går ned i Skt Petersborg så står den op i Vladivostok - det er så'n omtrent.
Men har Rusland hacker afdelinger i alle byer/tidzoner?
Bare fordi man har noget land, betyder ikke at der nødvendigvis hackers derfra.
At du er uenig betyder ikke at vi skal lukke deres site. Det burde være klart for selv små børn.
Det svarer lidt til nogen ser dine kommentarer, tænker "det er sgu for dumt det der", og lukker hele version2. Korrekt, men måske en overreaktion synes du ikke?
- Forrige side
- Nuværende side
- Side
- Side
- Side
- Side
- …
- 33
- Næste side
Anders Rosendal