Europa parlamentet er da også ren Mickey Mouse, skabt for at give forsørgelse til politiske ringvrag og deres fætre.
Nu er rejsekortet kommet til den del af Vestjylland hvor jeg bor og i den anledning har jeg anskaffet mig et personligt pensionist kort. I sidste uge var i København og besluttede at indvie det. Jeg rejste fra Hillerød til Hovedbanegården. Det kostede 39,20 kr. Så gik jeg ned til Nørreport og tog toget tilbage til Hillerød. To stationer mindre end udrejsen, men nu kostede det 49 kr. Jamen jamen, der skal såmænd nok være og god forklaring dulgt et sted.
Det er beskæmmende at så mange mennesker stadigvæk har en romantiserende opfattelse af IT kriminelle som helte og overmenneske.
En tyv ville græde og bedyre sin uskyld, du begræder og bedyrer din uskyld, ergo er du en tyv.
Du løber vist lidt sur i Holberg.
Hvorfor er det så essentielt at der er flere brugerkonto på Wargs computer? Det beviser da ikke andet end at der er 5 brugerkonto, ikke at han ikke selv har adgang til og bruger dem alle. En tyv er en tyv også selv om han græder og bedyrer sin uskyld.
Husk nu på at de nuværende systemer herunder alle de kuldsejlede er lavet af IT eksperter. Det peger jo imod at man skulle sparke dem lang væk.
Skønt at læse alle de bitre kommentarer . Den blog væltede colaen hva?
Ja det kunne være en passende hævn at installere Unix på svigermors PCer
Jamen så er det jo ikke noget under at vi har økonomisk krise.
Man skal nok være lidt meget akademisk for at kunne se hvor problemet er i denne sammenhæng.
Hvis man ønsker kunder ind på sin hjemmeside må man da være lykkelig for at der er en ekstra mulighed der til med er gratis for brugeren. Det koster et lille stykke foroven men ændrer ikke i den øvrige kode (så vidt jeg ved ).
Der kommer næppe gratis internetadgang uden reklamer.
Og det giver også ekstra klik på de hjemmesider lever af reklameindtægterne. Vær glad for det.
Endelig er det jo ikke al information det er nødvendigt at beskytte somom det er statshemmeligheder.
Jamen hvis nogen vil bruge kræfter på at finde ud af at jeg kommunikerer med kommunen omkring et fisketegn eller mit kloaksystem, så er jeg forundret men ligeglad.
Digital signatur og kryptering er totalt ubrugeligt for almindlige mennesker.
Jeg tror nok jeg har en digital signatur, men jeg har da forlængst glemt hvordan jeg kommer i kontakt med den.
er at kaos er forventeligt når regeringen gør et nyt tiltag, derfor kan man naturligvis ikke få erstatning når det kommer
Det er vel et spørgsmål om troværdighed. Systemet skal jo ikke betjenes af en IT-nørd men være oppe og i drift fra dag 1.
Ja der er ingen tvivl om at når det gælder luftkasteller så er Linux uovertruffen
Grunden til at Ulandene ikke vil have Linux er at de ikke føler at de vil nøjes med et anden klasses produkt bare fordi de er fattige?
Det er skam ikke fordi jeg ikke tror at Linux er fortræffeligt.
Min gode ven, der er Linux fan, fortæller mig at han er lykkelig for sin installation. Når han lige får fundet den driver der kan sætte ham i forbindelse med hans keyboard, så tror han på at det kun vil være et lille arbejde, at finde den driver der kan finde skærmen.
Men han bor jo heller ikke ude i bushen.
jeg kan sagtens forstå at folk i de lande hvor gennemsnitslevealderen ikke er så lang synes at tiden klan bruges mere optimalt med noget der virker første gang ;-)
Op til og hvis.....
Det er altså ikke nok at det er sket i nogle studentikose forsamlinger eller på sikkerhedskonferencer. Er der overhovedet nogle eksempler derfra hvor livet leves rigtigt?
Jeg har da også haft "gæster" på min telefon. Synderen sad 3 meter væk ved en familiejulefrokost, og jeg opdagede det med det samme. Det er altså ikke det samme som en risiko for fremmede trænger ind på mine enemærker.
Det er ikke fordi jeg ikke under branchen at sælge nogler kurser og noget software. Men det er ude på overdrevet.
Du ved: Farfar var hestehandler. Faderen solgte brugte biler. Sønnen sælger mobiltelefon løsninger.
Nu er Bluetooth rækkevidden jo kun ca ca 6 meter, og helst i samme rum, hvis man skal have et nogenlunde godt signal, så problemet med aflytning og styring af telefonen er vist lidt meget akademisk.
Arne Sørensen