- Log ind eller Opret konto for at kommentere
- Anmeld denne kommentar
"Der er behov for, at vi gør op med Sillicon Valley og Singularity University ideologien, der fratager befolkningen politisk og demokratisk myndighed. "
Ja, men spørgsmålet er, hvordan vi kan gøre det. Får vi overhovedet lov? Faktisk kan det undre, at der ikke er lydt et større ramaskrig i medierne omkring Singularity Universitys indtog i Danmark, end der er.
Mange af vore topbeslutningstagere og topembedsmænd har de senere år i embedsmedfør, for skatteyderpenge, været på pilgrimsrejser i Silicon Valley med kraftige indslag af Singularatity University, herunder Kurzweil. Jeg har aktindsigt i to sådanne rejser i 2017 for topembedsmænd i centraladministrationen. Løst optalt har nok et sted mellem 40 og 70 været afsted på ugelange rejser - så vidt jeg kan forstå aktindsigten (forbehold her) - til en ca. pris på mindst 52 000 kr. pr. næse. Derudover har der været opfølgningsarrangementer i Danmark, hvor man bl.a. i følge referater er kommet hjem opfyldte af den hellige ild, og har lagt fælles planer for, hvordan man kom videre med disse tanker, mens man havde momentum.
Det er med garanti kun nogle få af de ture og rejser, som vore beslutningstagere de senere år har været på til tech-mekka. Derudover har singularity-præster gentagne gange været på inviterede missionstogter i Danmark, herunder til Disruptionrådet. Og der er pga. Danmarks begejstring for Singularity oprettet filialer af denne elitære kursusvirksomhed i Danmark.
Indsatsen har bl.a. givet afsmitning i form af diverse vækst-planer og ukritiske digi-halleluja-fremstød.
Så der er tydeligvis storsatset, og der må være ofret mange millioner og mange arbejdstimer, på at køre Singularity-vejen. Og nu er det, jeg undrer mig og gyser. For som Mads Vestergaard afdækker i sin nye bog "Digital Totalitarisme", og som Tobias Liebetrau omtaler, så er Singularitarismen ikke nogen demokratisk ideologi. Demokratiet ses som en sten i skoen, som sinker og hæmmer udviklingen. Lovgivning og menneskerettigheder, såsom privatliv, ses som irriterende forhindringer for den rette udvikling. Befolkningen anses for for dumme til at tage alvorligt, de skal ikke styre udviklingen. Det skal teknokrater, eksperter, uhæmmet og uafvendelig tech-udvikling - kort sagt Singularity Universitys ideologi.
Der er ikke noget socialt ansvar bygget ind i ideologien - det er nlrmest tech-udgaven af Ayan Rand. Deregulering ses som idealet, og det står enhver frit at udnytte denne og udviklingen til egen fordel og profitmaksimering. Fanden tager de sidste. Så tech-giganternes næsten verdensherredømme er ikke uønkset - det er singularitarismen for fuld udblæsning - en succes.
Og singularitarismen har i den grad stukket sit grimme ansigt frem på de sundhedsdatakonferencer, jeg har været på de senere år. Sprogbrugen er den samme, visionerne er de samme, kravet om deregulering og "tilpasning" af privatlivsbarrierne, fraværet af offentlig diskussion. Tingene sættes i søen i det skjulte, udviklingen styres i lukkede fora.
Hvordan er det kommet dertil, at vore magthavere og topbeslutningstagere mener, at de i det skjulte, for skatteyderpenge, kan tillade sig at arbejde i en retning, som går ind for demokratiets afskaffelse?
Hvordan kan det gå til, at vi tydeligvis har magthavere, som i det skjulte arbejder ud fra en ideologi og nogle visioner, som ser afskaffelsen af demokrati og menneskerettigheder som målet? (det kan jo forklare en hel del ellers ret uforståelige fænomener og skandaler de senere år).
Hvordan kan de tillade sig at bruge mange millioner kroner og mange, mange arbejdstimer på i det skjulte at tvinge landet i singular-eksponentiel retning, og på at støtte en ideologi/sekt, som har en ikke-demokratisk ideologi? Kunne de også tillade sig at bruge millioner på at sende topledere i armene på f.eks. Scientology eller jehoveas Vidner eller nynazister? Hvordan kan dette foregå, uden at nogen afslører, hvad der faktisk foregår og stiller dem til ansvar - evt. juridisk?
Ingen af de ansvarlige beslutningstagere og magthavere er gået ud i offentligheden og har sagt åbent: "Vi går ind for singularitaristisk ideologi. Vi mener, at udviklingen er uafvendelig, og at demokrati og rettigheder er i vejen for denne udvikling. Vi mener, at landet og udviklingen skal styres af eksperter og elite - dvs. os selv - uden indblanding fra det dumme folk. De kan få lov at være datamalkekøer for vore videnskabelige fremskridt, så vi selv kan leve fedt og få evigt liv som cyborgs".
Ingen siger det åbent, men handlinger sladrer - det er den retning, Danmark i det skjulte "nudges" i. Og da det ikke foregår åbent, og via demokratisk debat, så er der kun én mulig konklusion:
VI BLIVER KUPPET!