- Log ind eller Opret konto for at kommentere
- Anmeld denne kommentar
[..] og rejseselskaberne har fået et overvågningsværktøj som jeg tvivler på de kan anvende bedre end hvis de spurgte deres chauffører om råd.
Jeg synes at den sætning undervurderer overvågningsaspekterne. Vi taler om en fuldstændig kortlægning af borgernes brug af offentlige transportmidler. Det svarer til at der blev opsat ANPG kameraer på alle veje (automatisk nummerpladegenkendelse).
Disse oplysninger vil ikke alene være tilgængelige for rejsekortselskabet. Politiet, Skat, Udbetaling Danmark og andre offentlige myndigheder vil kunne få dem udleveret, i hvert fald som svar på enkeltstående forespørgsler. Og sikkert også til datamining og fiskeekspeditioner (hvem ankom til Nørrebro Station den dag, hvor der var demonstration, og hvor der blev knust en rude somewhere).
Det kræver heller ikke meget fantasi (højest en rutinemæssig lovændring) at det samlede datasæt med alle borgeres rejser kan udleveres til Skat og Udbetaling Danmark, som derefter kan bruge det i deres omfattende registersamkøring for at producere undringslister.
Folketinget er ved at behandle en lov, som giver Udbetaling Danmark langt flere beføjelser til at lave registersamkøring http://www.dr.dk/Nyheder/Politik/2015/02/03/0203060253.htm
Et flertal i Folketinget har ingen skrupler, når det kommer til masseovervågning af borgerne. Det vil være naivt at tro, at data fra rejsekortet vil blive holdt uden for deres misbrug af vores persondata.
Det er vigtigt at være opmærksom på at denne overvågning er en design feature ved rejsekortet (eller er der intet ved rejsekortet som giver mening). Se for eksempel denne udtalelse fra en af ejerne af rejsekortet http://www.dr.dk/Nyheder/Indland/2013/03/16/072748.htm
Overvågning er blevet del af det moderne samfund. Rejsekortet er blot endnu en af de ting, der kan spore os, siger han til Nordjyske.
En sjælden ærlighed fra bagmændene til rejsekort-overvågningen.
Indtil videre kan man undgå denne overvågning ved at betale ekstra for den samme offentlige transport ved at købe kontantbilletter. Det er dyrere og mere besværligt, men klart at foretrække frem for den nye Facebook betalingsmodel, hvor du betaler med dine persondata.
Gad vide om køreplanerne for Movia busserne i København er gearet til, at alle dem som hidtil har brugt klippekort fremover går over til at købe kontantbilletter i bussen..?
Jesper Lund Næstformand, IT-Politisk Forening