Kan Microsoft nå at få en kritisk masse af applikationer i Windows Store inden lanceringen af Windows 8? Det spørgsmål rejser The Next Web, efter der på nuværende tidspunkt blot er godt 2.000 applikationer i butikken.
Windows 8 vil også kunne køre alle de eksisterende Windows-applikationer, som kan køre på Windows 7, men specielt tablet-brugerne vil have større gavn af de nye applikationer, som er udviklet til WinRT eller Modern UI, altså det der tidligere var kendt som Metro. Og køber man en Windows Surface-tablet i WinRT-udgaven, altså den der skal konkurrere med iPad og Android-tablets, er det kun de nye WinRT-apps, der fungerer.
Microsoft har siden udviklerkonferencen Build i september sidste år forsøgt at få udviklere til at udvikle applikationer til Windows Store, og den 11. september åbnede Microsoft for, at alle udviklere kunne indsende deres applikationer.
Ligesom Apples App Store har Microsoft en række krav til applikationerne, før de kan godkendes, og derfor kan der være applikationer, som allerede er indsendt, men ikke tilgængelige endnu.
Hvis den nuværende vækst fortsætter, så vil der ifølge The Next Web være cirka 5.000 WinRT-applikationer tilgængelige, når Windows 8 officielt lanceres.
Der vil dog være applikationer, som ikke er tilgængelige i alle lande, da udviklerne kan vælge at fokusere på udvalgte markeder, så derfor kan det reelle antal applikationer i den danske del af Windows Store være lavere.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.