Windows 10 er IKKE den sidste version: Support udløber om fem år
Support til Microsofts kommende styresystem Windows 10 udløber om fem år.
Det skriver Digi.no.
Microsoft har promoveret Windows 10, der lanceres om halvanden uge, som mere en tjeneste end et traditionelt styresystem – det vil sige, at det ikke bliver helt færdigt, men løbende opgraderes med nye funktioner.
Visse steder er det blevet kaldt den sidste version af Windows, men alligevel kan man læse på Microsofts hjemmeside, at den såkaldte »mainstream support« til Windows 10 udløber 13. oktober 2020.
Det vil sige, at der efter den dato ikke kommer nævneværdige opdateringer til systemet, men at der stadig vil være såkaldt udvidet support med sikkerhedsopdateringer frem til 2025.
Også sikkerhedsopdateringerne stopper ifølge tidsplanen 14. oktober 2025.
Windows 10 lanceres 29. juli.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.