Dropbox er en nem og bekvem løsning til backup i skyen – men det er bestemt ikke klogt at satse på det som eneste backup.
Det har den tjekkiske udvikler og ph.d.-studerende Jan Curn måttet lære på den hårde måde, efter at han ved en fejl fik slettet stort set hele sit billedarkiv fra de sidste 11 år uden at have andre kopier af de uvurderlige fotos. Han har beskrevet hele forløbet i en artikel, som skal gøre andre opmærksomme på problemet – og måske hjælpe ham til at få billederne genskabt hos Dropbox, selvom firmaet har meldt ud, at der ikke er noget at gøre.
Jan Curn havde valgt at bruge Dropbox som eneste lagersted for sit billedarkiv og betalte også for ekstra plads hos Dropbox, men løb ind i pladsproblemer på sin bærbare computer. Derfor tog han funktionen Selective Sync i brug, hvor man kan fjerne filer fra en af sine computere, men beholde dem i Dropbox’ sky og på de øvrige maskiner.
I første omgang bad Jan Curn Dropbox om at fjerne alle billederne fra den bærbare computers Dropbox-mappe, men Dropbox-klienten frøs og svarede ikke i flere minutter. Derfor lukkede den tjekkiske udvikler processen for at prøve igen, hvor han så tog ét år ad gangen for ikke at ’overbelaste’ Dropbox-softwaren.
Det så ud til at virke fint, så det var først to måneder senere, i slutningen af juni, at Jan Curn opdagede katastrofen: Alle mapper var stadig i hans Dropbox, men næsten alle billeder var væk. I alt var der slettet 8.343 filer i én omgang. Og den indbyggede gendannelsesfunktion hos Dropbox virker kun i en måned efter sletning. Henvendelser til kundeservice hos Dropbox hjalp heller ikke – der er ikke noget at gøre, når de 30 dage er gået, lød svaret.
Problemet, som førte til sletningen af billederne, er ifølge Jan Curn den måde, Dropbox har indrettet softwaren på. Da han bad om at få fjernet billederne fra sin bærbare computer, blev billederne slettet fra Dropbox-mappen på maskinen, hvorefter Dropbox-serveren får besked om, at den kun er en lokal sletning, som ikke skal spejles på Dropbox-serveren.
Men fordi softwaren frøs, og Jan Curn lukkede processen ned, blev den besked aldrig givet videre. Da Dropbox-softwaren kørte igen, blev sletningen af billederne derfor spejlet i resten af Jan Curns Dropbox-placeringer og centralt på serveren.
Moralen til andre Dropbox-brugere er – hvis man bruger tjenesten til vigtige filer – at tjekke event-loggen, hver gang man har lavet større ændringer, for at sikre, at der ikke blev slettet noget utilsigtet. Og opfordringen til Dropbox lyder, at softwaren må kunne skrues sammen, så en dårlig dag for Dropbox-klienten ikke kan føre til den slags uventede konsekvenser, skriver Jan Curn.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.