Det danske it-firma Solido Networks fik torsdag i sidste uge en usædvanlig telefonopringning, der absolut intet havde med hostingpriser eller kundesupport at gøre.
Opkaldet var fra politiet i den sydtyske delstat Bayern, der havde sporet en trussel om afpresning til en af Solido Networks' servere. Det fortæller direktør i Solido Networks og blogger på Version2 Henrik Lund Kramshøj.
Han er foreløbig tilbageholdende med oplysninger om sagen, da politiet i Bayern fortsat er i gang med at efterforske den. Version2 har fået dokumentation for sagen ved at få adgang til dele af mailkorrespondancen mellem Solido Networks og tysk politi.
Men Henrik Lund Kramshøj fortæller, at den konkrete server hos Solido Networks hoster et knudepunkt i det såkaldte Tor-netværk, som er et globalt netværk til anonymisering af nettrafik.
Tor-netværket er nok mest kendt for at give systemkritikere en mulighed for at lufte deres meninger på nettet i lande som Kina og Syrien, hvor ytringsfriheden er under pres. Det sker ved at sende trafikken gennem et hav af såkaldte Tor nodes, som gør det vanskeligt at spore, hvor trafikken oprindeligt stammer fra.
Ked af misbrug
Ifølge Tor-projektets egen hjemmeside benyttes netværket også af alt fra virksomheder til privatpersoner, journalister, militær og whistleblowers.
Solido Networks ser det derfor som et led i virksomhedens sociale ansvar over for internettet og dets brugere, at virksomheden har sat sin egen exit node i drift.
Men afpresningssagen fra Tyskland demonstrerer, at Tor-netværket trods de gode intentioner ikke kan sige sig fri for misbrug.
»Jeg har installeret en standard FreeBSD 9-server med Tor-softwaren oven på, og det ligger i forlængelse af det, Solido har gjort med at hoste en dansk rodserver til internettet. Vi vil gerne vise, at vi bakker op om internettet, men jeg er selvfølgelig ked af, når det går hen og bliver misbrugt,« siger Henrik Lund Kramshøj til Version2.
Han har forklaret det tyske politi, at der er tale om en Tor-server, og at det derfor i sagens natur ikke er let at spore trafikken tilbage til personen, der står bag afpresningen. Men Solido Networks vil forsøge at hjælpe politiet så vidt muligt.
»Vi kan sende dem netflow-data, det vil sige samplede data om trafik til og fra den pågældende server,« forklarer Henrik Lund Kramshøj.
Rokker hændelsen ved jeres holdning til at bakke op om Tor-netværket?
»Ikke p.t. Men jeg har en klar forventning om, at der vil komme henvendelser. Hvis henvendelserne begynder at tage for mange ressourcer fra os, så vil det naturligvis indvirke på vores velvilje til at køre en exit node,« fortæller Henrik Lund Kramshøj.