Tusindvis af danskere var i går eftermiddag og aftes uden internet grundet brud på fiberkredsløb.
Det skriver Computerworld.
Det drejede sig om brud på fire Globalconnect-fiberkredsløb, der løber ind til Andels.nets central i København. Andels.net udbyder internet til 700 danske boligforeninger.
»Vi oplever desværre et nedbrud hos vores fiberleverandør Globalconnect, der påvirker alle kunder. Vi er i dialog med Global Connect og opdaterer jer så snart de har en tidshorisont på at løse problemet,« skrev Andels.net i et opslag på Facebook.
Bruddet skete omkring kl. 13, og problemet var løst klokken 19:50.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.