Tre ud af ti nye ejendomsvurderinger kommer til at misse skiven

7. juli 2021 kl. 11:584
Tre ud af ti nye ejendomsvurderinger kommer til at misse skiven
Illustration: Bigstock / Rie.
De 1,7 millioner boligejeres kommende ejendomsvurderinger kan få karakter af noget nær lotteri. Nye oplysninger fra Skatteministeriet viser ifølge Børsen, at hver tredje vil ramme helt forbi.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.

I løbet af de kommende år vil det skandaleramte ejendomsvurderingssystem begynde at spytte friske ejendomsvurderinger ud til de danske boligejere. Men for tre ud af ti af boligejerne vil den nye vurdering, ramme mere end de aftalte 20 procent ved siden af markedsprisen.

Det skriver Børsen, der har indsigt i nye oplysninger fra Skatteministeriet.

Her fremgår det, at den såkaldte træfsikkerhed i det fordyrede og forsinkede it-system kun er forbedret fra 64 til 71 procent i forhold til det gamle system, der blev smidt på porten i 2013. Det betyder, at 29 procent af de vurderinger, som det nye system, der har kostet milliarder at udvikle, spytter ud vil ramme forbi den i forvejen aftalte ramme.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Skatteminister Morten Bødskov (S) har ikke ønsket at lade sig interviewe til Børsen, men henviser til, at Vurderingsstyrelsen kommer til at lave 400.000 manuelle kontroller af de 1,7 millioner vurderinger, hvilket i hans optik vil forbedre kvaliteten og øge den så omtalte træfsikkerhed. Ministeren påpeger det han kalder en ‘naturlig grænse’ for hvor præcist det nye system overhovedet kan ramme, da der altid vil være tale om en vurdering.

Den nuværende situation omkring det nye ejendomsvurderingssystem bekymrer dog Lise Nytoft Bergmann, der er boligøkonom i Nordea.

»Det kunne tyde på, at der skal rigtigt meget klister og gaffatape til for at få det til at hænge sammen. Man har tilsyneladende ikke en algoritme, der er stærk nok til at køre vurderingerne alene ved hjælp af computerkraft«.

4 kommentarer.  Hop til debatten
Denne artikel er gratis...

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.

Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.

Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.

Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.

Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
4
9. juli 2021 kl. 12:44

Ja, vi har en skattelovgivning, der sikrer indtægtsgrundlaget til vores dejlige velfærdssamfund.

I den skattelovgivning betaler jeg blandt andet skat efter værdien på mit hus. Og den skat betaler jeg. Ligesom jeg betaler skat af min løn.

Hvis værdiansættelsen er forkert, er skattebetalingen forkert. Det skal vi have rettet op, så skattebetalig modsvarer virkeligheden.

Jeg betaler min skat med glæde. Så svaret er ja.

3
7. juli 2021 kl. 17:52

Så du glæder dig til at skulle betale 50.000kr +/- 20% om året i ejendomsskat, i stedet for 26.000kr?

Med de nye vurderinger kommer der i 2024 nye satser.

2020 2021 2022 2023 2024 Ejendomsværdiskattesats (lav sats) 1,00% 0,92% 0,92% 0,92% 0,55% Progressionsgrænse (værdi) 3.040.000 kr. 3.040.000 kr. 3.040.000 kr. 3.040.000 kr. 9.200.000 kr. Ejendomsværdiskat (høj sats) 3,00% 3,00% 3,00% 3,00% 1,40% Stigningsbegrænsning for grundskyld 7,00% 7,00% 2,80% 2,80% 2,80% Grundskyld (gennemsnitlig sats) 2,60% 2,60% 2,60% 2,60% 1,30% Loft over grundskyldssats 3,40% 3,40% 3,40% 3,40% 3,00%
1
7. juli 2021 kl. 15:45

Jeg synes da godt man i billedet af kritik kan tage med i ligningen, at de nuværende vurderinger er langt forbi.

Aktuel ejendomsvurdering for mit hus er 2.6 mill (grund 800K).

Reel salgsværdi nok i nærheden af 5 mill.

Så 20% er da en klar forbedring.

God sommer