Tidligere CFCS-chef: Danske bestyrelser mangler viden om cybersikkerhed
Det kniber med forståelsen af cybertruslen i de danske direktioner og bestyrelser, mener tidligere chef for Center for Cybersikkerhed og nuværende partner i konsulentvirksomheden Macro Advisory Partners, Thomas Lund-Sørensen. Det går ud over bundlinjen og vil i sidste ende komme aktionærer og ejere til last.
Læs også: Tidligere CFCS-chef undrer sig: Danske bestyrelser er passive på it-sikkerhed
Det skriver han i et debatindlæg i Børsen forfattet sammen med Søren Skibssted, der er advokat og partner i Kromman Reumert. De vurderer samtidig, at enhver virksomhed i løbet af en tre- til femårs periode vil blive udsat for mindst et alvorligt og talrige mindre digitale angreb.
Læs også: Danske it-chefer føler sig presset til at nedtone it-sikkerhedstrusler
Løsningen er ifølge forfatterne, at der investeres i uddannelse i cyberrisiko til bestyrelserne.
»Man kan også gøre som i det offentlige – stille krav til topledelsen. Regulering får altid bestyrelsens opmærksomhed, da efterlevelsen er en forudsætning for virksomhedens »licence to operate«. Det er også den retning, vi er på vej i. Enten lovgivning fra EU eller på nationalt niveau. I Folketinget er der appetit på at sikre især den kritiske infrastrukturs cybersikkerhed,« skriver Thomas Lund-Sørensen og Søren Skibssted.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.