Softwarefejl i Land Rover får de låste døre i bilen til at gå op
Land Rover har taget konsekvensen af en softwarefejl, der kan få tilsyneladende låste døre i nøgleløse biler til at gå op, og tilbagekaldt mere end 65.000 biler.
Det skriver NPR.
Føreren i de berørte biler får ingen advarsel på instrumentbrættet om, at bilens dør pludselig er ulåst, og ifølge Land Rover selv, har flere kunder rapporteret, at nøgleløse døre er gået op, mens bilen har været i bevægelse.
Det udgør naturligvis en sikkerhedsrisiko, og derfor tilbagekalder virksomheden nu de mere end 65.000 biler. Mere konkret er der tale om biler af typerne Range Rover og Range Rover sport, der er solgt mellem 2013 og i dag.
Land Rover tilbagekaldte tidligere på året mere end 60.000 biler på grund af en anden softwarefejl, der fejlagtigt kategoriserede voksne forsæde-passagerer som børn – med den konsekvens, at airbag-systemet blev slået fra.
Land Rover begynder at løse softwareproblemerne med låsene i august måned.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.