Skatteministeren om EFI: Det er meget alvorligt og har ikke været gjort godt nok
Skatteminister Karsten Lauritzen (V) lægger sig nu ned og er totalt enig i Statsrevisorernes og Rigsrevisionens kritik af, at Skats systemmodernisering er blevet væsentligt forsinket og væsentligt dyrere end oprindeligt forventet. Det fremgår af et netop offentliggjort notat fra Rigsrevisionen.
Ministeren oplyser endvidere, at det ikke er tilfredsstillende, at tidsplanerne og budgetterne for de seks it-projekter i moderniseringen har været overskredet så meget, som tilfældet er.
Fem af de seks it-projekter er nu i drift, men smertensbarnet - det meget omtalte system til inddrivelse af danskernes gæld til det offentlige, EFI - er endnu ikke i fuld drift.
EFI-skandalen har medført organisationsændringer i Skatteministeriet. Således oplyser ministeren, at EFI-projektet er blevet styrket med en større ledelses- og styringskapacitet, og at der er gennemført konkrete organisationsændringer i Skat for at rykke forretningsområdet tættere sammen med it-udviklingen.
Skatteministeren oplyser, at han ser med stor alvor på problemstillingen med at få EFI idriftsat. Ministeren har derfor taget initiativ til tre yderligere konkrete og operationelle analyser for at få løst problemerne med den fulde idriftsættelse af EFI.
Skatteministeriet og SKAT har antaget ekstern konsulentbistand til at foretage en analyse af EFI for at kunne vurdere, hvornår de udestående dele af EFI kan sættes i fuld drift. Analysen blev igangsat ultimo februar 2015.
Der er igangsat en analyse af den forretningsmæssige side af inddrivelsesarbejdet. Analysen har til formål at støtte styringen, planlægningen og effektueringen af de forskellige oprydnings- og driftsopgaver på inddrivelsesområdet. Analysen blev igangsat ultimo februar 2015 og udføres af eksterne konsulenter.
Skat har igangsat en omfattende analyse og oprydningsopgave af datagrundlaget i EFI, fordi der har vist sig at være fejl i datagrundlaget, som medfører problemer med forældelse og manglende retskraftighed. Ministeren oplyser, at opgaven udføres med bistand fra eksterne konsulenter og Kammeradvokaten.
Alle analyser forventes afsluttet i løbet af tredje kvartal 2015.
Ministeren oplyser desuden, at det er afgørende, at EFI kommer i fuld og fejlfri drift, eller om nødvendigt, at der findes supplerende alternative it-løsninger, da en effektiv it-understøttelse af Skats inddrivelsesarbejde er en væsentlig forudsætning for at øge inddrivelsesprovenuet og i sidste ende nedbringe gælden til det offentlige.
Rigsrevisionen finder det ifølge en konklusion i notatet positivt, at skatteministeren har igangsat initiativer, der forventes at styrke styringen af EFI-projektet, og har noteret sig, at en mulig løsning er at finde supplerende alternative it-løsninger. Rigsrevisionen vil følge de igangsatte initiativer og Skatteministeriets videre arbejde med EFI.
Rigsrevisionen oplyser også, at man fortsat vil følge udviklingen og orientere Statsrevisorerne om det videre forløb med EFI samt om det samlede afsluttende aktstykke for hele fase et og den endelige opgørelse for Skattekontoen – primært med fokus på målopfyldelsen for de tre resterende afsluttede projekter, hvor målopfyldelsen endnu ikke er opgjort (Skattekontoen, ENS og TastSelv Erhverv)

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.