Du kan i øjeblikket kun benytte Microsofts browser Internet Explorer eller Mozillas Firefox 7, hvis du som erhvervsdrivende vil benytte Skats Tastselv Erhverv-tjeneste. Systemet er både gammelt og optimeret til Internet Explorer, men vil snart overholde W3C-standarden og inden for få dage understøtte alle browsere igen.
Det er en fejl i tolkningen af meddelelser fra browseren til systemet på serveren, der gør, at man ikke kan benytte andet end Internet Explorer og så den specifikke udgave af Firefox 7.
Tastselv Erhverv blev udviklet af CSC for fem-seks år siden målrettet mod Internet Explorer, fortæller Jan Telling, kontorchef i Skatteministeriet og ansvarlig for Tastselv Erhverv.
»Designet af systemet er lavet for fem-seks år siden, da Internet Explorer dominerede browserverdenen. Derfor har man ikke taget højde for at skulle overholde W3C-standarden dengang,« siger Jan Telling til Version2.
CSC er i øjeblikket i gang med at ændre systemet så det overholder W3C-standarden, og der dermed ikke burde være kompatibilitetsproblemer, når browserproducenterne spytter næste udgave af browsere på markedet. W3C står for World Wide Web Konsortiet og er en bredt anerkendt standard for blandt andet HTML og CSS.
Ifølge Jan Telling er det en prioritet hos CSC, at der i Tastselv-tjenesten kommer W3C-understøttelse. Men det har ikke førsteprioritet, ligesom Skat ikke har sat en skæringsdato over for CSC eller har forventninger om leveringstiden på W3C-understøttelsen. Og selv om W3C-standarden i fremtiden vil understøttes, er det forsat Internet Explorer, der dominerer i besøgsstatistikken, fortæller Jan Telling.
Hunden, der jagter sin egen hale
Browserproducenten Mozilla har en udgivelsescyklus på seks uger. Det betyder, at der hver sjette uge udkommer en ny udgave af browseren. Dermed risikerer Skat, at de hver sjette uge skal bede CSC om at lave en lappeløsning på den nyeste udgave af Firefox - i hvert fald så længe, der ikke er W3C-understøttelse.
Det fortæller Jan Telling dog ikke er tilfældet. Det er nemlig kun, når der er strukturelle ændringer i browserne, at det ikke virker. Han erkender dog, at de har et problem med at skulle lave lappeløsninger, så længe de ikke har W3C-understøttelse, men at der er andre sager, der er højt på listen over prioriteter hos CSC.
»Vi har arbejdet hen mod W3C-standarden siden Mozilla 7, hvor vi havde store problemer. Der er fremsat et ændringskrav hos CSC, men det er de ikke nået til endnu. Der ligger også en række andre ønsker,« siger Jan Telling til Version2.
Skat forventer, at de igen understøtter alle populære browsere i løbet af et par dage.