Skat opruster for at redde kriseramt it-system til 600 mio. kr.
Der er lagt op til en helt ny ledelse i spidsen for Skats kriseramte EFI-system, som indtil videre har kostet mere end 600 millioner kroner. Gennem en række jobopslag har Skat søgt nye ledere til både EFI og Skats it-ledelse inden for de seneste måneder.
EFI-systemet, som skal bruges til at inddrive danskernes restancer til det offentlige, er kun i delvis drift, og det er således mere end fem år forsinket i forhold til den oprindelige tidsplan. Det indebærer, at Skat har måttet opgive at inddrive restancer, hvilket alene i 2013 betød, at Skat måtte afskrive gæld for 2,3 milliarder kroner.
Skat ønsker ikke at oplyse til Version2, hvilke dele af EFI der er i drift, og hvilke der endnu mangler at kunne tages i brug. Skat henviser til Skatteministeriet, som imidlertid afventer en konsulentrapport fra Accenture om muligheden for at nå i mål med EFI-projektet.
Der er fortsat en risiko for, at anbefalingen bliver, at Skat må opgive at få de sidste dele af EFI til at fungere.
Sideløbende med konsulentarbejdet har Skat dog søgt flere chefer til EFI-projektet. I maj slog Skat således en stilling op for en leder til analyse og udvikling af EFI-systemet. Jobopslaget gav indblik i, hvordan Skat på daværende tidspunkt havde organiseret udviklingen af EFI.
Udviklingsarbejdet var delt op i tre enheder, som tog sig af analyse, design og funktionalitet. Kontoret, der stod for analysen, talte cirka 20 medarbejdere bestående af både interne medarbejdere og eksterne konsulenter.
I august slog Skat en stilling op som leder af kontoret for Funktionalitet. Heraf fremgår det, at der findes i alt fem forskellige kontorer, så der ud over de tre allerede nævnte også er kontorer for Processer samt Planlægning og Styring.
Det fremgår også, at EFI-projektet styres af en ledergruppe bestående af seks kontorchefer og projektchefer, som refererer til underdirektøren for Betaling og Inddrivelse. Version2 har bedt om en kommentar fra underdirektøren med ansvar for EFI, men Skat henviser fortsat til Skatteministeriet.
I løbet af sommeren skrev Ekstra Bladet, at dele af EFI stod til at blive skrottet. Det har ikke været muligt at få denne oplysning bekræftet fra de kilder, Version2 har været i kontakt med.
Et nyt jobopslag fra Skat tyder da også snarere på, at Skat på nuværende tidspunkt fortsat arbejder på at få EFI til at fungere. Skat slog således i august en stilling op som projektleder, der skulle stå for at føre EFI fra et udviklingsprojekt til idriftsættelse.
Derudover søger Skat også generelt en oprustning på it-ledelsessiden med en projektchef for strategiske it-udviklingsprojekter samt en udviklingsorienteret kontorchef til Skat IT.
Hvilke anbefalinger Accenture vil have i forhold til den videre udvikling af EFI, vil ifølge Skatteministeriet først fremgå af den konsulentrapport, firmaet udarbejder, som skal ligge klar inden for den nærmeste fremtid.
Ændringerne i Skats projektledelse skal ses i forhold til, at Rigsrevisionen kritiserede Skat for i en toårig periode i hele den store Systemmodernisering, som EFI er en del af, ikke havde en overordnet programledelse, der havde styringen med udviklingsprojektet.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.