Sikkerhedsfirma har registret 5,7 milliarder angrebsforsøg i 2019

10. marts 2020 kl. 14:301
Sikkerhedsfirma har registret 5,7 milliarder angrebsforsøg i 2019
Illustration: ninescene / BigStock.
Ifølge ny rapport er antallet af angrebsforsøg steget til over det femdobbelte fra 2018 til 2019.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.

Det er særligt IOT-enheder og Eternal Blue-sårbarheden, der er blevet forsøgt udnyttet, og derfor er antallet af angreb, der er rettet mod SMB-protokollen, steget.

Det fremgår af rapporten Attack Landscape H2 2019 fra sikkerhedsfirmaet F-Secure, der har baseret undersøgelsen på sit globale netværk af 'honeypots'.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Antallet af angreb er steget meget, og således har der været over fem gange så mange angreb i 2019, som der var i 2018.

Det betyder, at der er i første og andet halvår af 2019 blev registreret henholdsvis 2,9 milliarder og 2,8 milliarder angrebshændelser, hvilket sammenlagt giver 5,7 milliarder angrebshændelser i løbet af året.

Ransomware-angreb er blevet mere målrettet og farligere for virksomheder

Antallet af ransomware-angreb er generelt faldet, men det fremgår af rapporten, at de angreb, der bliver udført, er mere målrettede, og at angriberne kræver større summer.

1 kommentar.  Hop til debatten
Denne artikel er gratis...

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.

Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.

Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.

Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.

Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
1
22. marts 2020 kl. 18:00

Den rapport falder mig ind som noget pre-sale