FBI-chef James Comey har sat tape over det indbyggede kamera, der er i hans private bærbare computer. Det afslørede han i sidste uge i en tale ved Kensington College i Ohio, USA.
Bemærkningen faldt i et svar til et spørgsmål fra salen.
»Jeg satte et stykke tape over kameraet, fordi jeg så en person, der er klogere end mig, med et stykke tape over sit kamera,« forklarede FBI-bossen til forsamlingen ifølge et blogindlæg fra Sophos-sikkerhedsekspert Chester Wisniewski.
Indrømmelsen har ledt til drilleri af James Conley på sociale medier - blandt andet med henvisning til, at FBI selv har brugt hackede webcams som en del af efterforskningsarbejdet.
'Patrioter dækker ikke deres webcam til,' lød det i et sarkastisk tweet fra Chrisopher Soghoian, der er analytiker for borgerretsorganisationen ACLU.
Det ønskede tweet er blevet slettet eller kunne ikke findes.
Til trods for ironien i udmeldingen giver strategien god sikkerhedsmæssig mening, skriver Sophos’ Chester Wisniewski.
'Det er nok en god ide for en person, der er så højt profileret som Comey, eftersom spioner og hackere har haft for vane at gå efter embedsfolk og hacke deres personlige konti,' forklarer han.
Malware-trojanere har mulighed for at optage dine samtaler via computerens mikrofon og sågar filme dig gennem kameraet. En deltager i en amerikansk skønhedskonkurrence blev i 2013 afpresset af hackere, der havde brugt trojanen Blackshades til at optage nøgenbilleder over et år.
Wisniewski foreslår, at man dækker sit laptop-kamera med tape eller et dedikeret webcam-cover, som Sophos belejligt sælger.
Kom gratis med til Danmarks største IT-sikkerhedsevent!
Infosecurity, Europas mest populære IT-sikkerhedsevent, afholdes for første gang i Danmark den 3. og 4. maj 2016. 50 udstillere, 5 konferencesale og mere end 60 seminarer og caseoplæg fra ind- og udland. Læs mere her.