Den krypterede kommunikationstjeneste Signal er online igen efter et nedbrud fredag, der varede mere end 24 timer.
Det skriver The Verge.
Signal har ikke specifikt oplyst noget om årsagen til nedbruddet, men noget tyder dog på, at man ikke har været klar til at håndtere den storm af nye brugere, der startede omkring årsskiftet.
»Vi har arbejdet så hurtigt som muligt på at tilføre ny kapacitet til at håndtere høje trafik-niveauer«, skrev Signal på Twitter lørdag.
Signal har fået et popularitets-boost efter at verdens rigeste mand, Elon Musk, for nylig opfordrede alle til at downloade appen.
Den opfordring kom samtidig med, at Facebooks konkurrerende beskedtjeneste, Whatsapp, fik kritik fra flere kanter efter en opdatering af sin privatlivspolitik.
Opdateringen betyder, at man som Whatsapp-bruger ikke længere kan fravælge at dele data med Facebook.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.