SAS giver CSC kniven og vælger ærkerival

8. maj 2013 kl. 09:201
SAS giver CSC kniven og vælger ærkerival
Illustration: SAS.
De varslede nedskæringer på it-området hos flyselskabet SAS koster nu CSC kontrakten og føjer dermed endnu flere problemer til den kriseramte it-gigant.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.

Flyselskabet SAS står over for en omfattende nedskæring på it-området. Det kommer til at koste den danske afdeling af it-koncernen CSC en stor kontrakt. Det skriver Computerworld.

Hverken CSC eller SAS vil officielt bekræfte over for Computerworld, at SAS har valgt en ny leverandør fra den 1. januar 2014.

I stedet bliver det indiske Tata TCS, som overtager driftsopgaverne fra CSC.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Tata har tidligere overtaget kunder fra CSC, hvor blandt andet TDC i 2012 valgte at droppe CSC til fordel for Tata.

Ifølge Computerworld vil Tata overtage cirka 140 medarbejdere fra CSC Airline Solutions, som er et datterselskab af CSC Danmark.

Ligesom SAS er i færd med en alvorlig sparerunde, så har CSC også for nylig varslet endnu en fyringsrunde som netop har varslet afskedigelser af yderligere 215 medarbejdere i løbet af maj måned.

1 kommentar.  Hop til debatten
Denne artikel er gratis...

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.

Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.

Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.

Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.

Fortsæt din læsning

Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
1
8. maj 2013 kl. 10:03

De medarbejdere skal vel bare oplære deres indiske afløsere og så fyres eller hvad? Det var jo stilen da Tata overtog TDC fra CSC...