En rapport udarbejdet af et af verdens største it-firmaer, tyske SAP, giver nu pensionskæmpen ATP et rygstød i striden med KMD om ansvaret for den forsinkede udvikling af et nyt it-system. Det skriver TV2 Business.
ATP og KMD har bestilt rapporten hos SAP og konsulenthuse SIG, Software Improvement Group, og PA Consulting for at afklare en afgørende uenighed i forhold til leveringen af it-systemet Social Pension, der er over et år forsinket.
TV 2 har fået indsigt i rapporten, der konkluderer, at der ud fra de færdigudviklede dele af systemet samt et kvalificeret estimat på de resterende parter nu er tale om, at mindre end halvdelen består af standardkomponenter, og at komponenter særligt udviklet af KMD nu vejer tungest i vægtskålen.
Forholdet er opsigtsvækkende, idet der i kontrakten mellem de stridende parter er aftalt, at langt størstedelen it-projektet skal bestå af standardprodukter.
Det er vigtigt, fordi en kundes uafhængighed af leverandøren, i dette tilfælde KMD, afhænger af mængden af specialløsninger. Jo flere specialløsninger, jo mere er kunden stavnsbundet til leverandøren, fordi konkurrerende leverandører ikke har indsigt i de specialudviklede systemer.
Professor Pernille Kræmmergaard fra Aalborg Universitet påpeger, at totalomkostningen ved et specialudviklet system er højere end ved et stort standardsystem, hvor man trækker på erfaringer fra hele verden.
»Et specialsystem mindsker muligheden for genudbud, og dermed mister man evnen til at konkurrenceudsætte,« siger Pernille Kræmmergaard til TV2. Hun er også digital vismand og sidder i Rigsrevisionen.
Den nye rapport er sidste skridt i striden mellem KMD og ATP, der i januar krævende erstatning på over 500 millioner kroner fra KMD, efter at it-systemet, et udbetalingssystem Social Pension, er 15 måneder forsinket.
Forsinkelse er KMD's ansvar, lød det fra ATP's koncerndirektør Lillian Mogensen i en mail til Version2.
'ATP [er] fortsat af den opfattelse, at KMD bærer hovedansvaret for forsinkelsen og dermed er i væsentlig misligholdelse af kontrakten,' skrev hun.
SAP skulle gøre systemet leverandøruafhængigt
Ved annonceringen af KMD som vinder af det nye pensionssystem glædede ATP sig netop over, at de velafprøvede SAP-løsninger både gør systemet konfigurerbart og nemt at flytte til andre leverandører end udvikleren. Et ekstra element er udgiften til drift, service og vedligeholdelse af systemerne forventes at være en betydelig ekstrapost ved et specialkonstrueret system frem for et alment anvendt system.
KMD afviser, at selskabet ikke lever op til aftalen om balancen mellem specialudviklede komponenter og standard.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.