Journalisten Barrett Brown, der har optrådt som en slags talsmand for bevægelsen Anonymous har siden september 2013 ikke offentligt måttet diskutere retssagen mod ham, der kunne have givet ham 105 års fængsel. Men efter at have indgået et forlig, der resulterede i en fængselsstraf på 8,5 år, er sagspapirerne nu gjort frit tilgængelige for offentligheden.
Barrett Brown blev i følge Motherboard arresteret efter at have optrådt i en YouTube-video, hvor han angiveligt skal have truet en FBI-agent. Efterfølgende blev han blandt andet også tiltalt for at have delt et link, der i følge anklagerne indeholdt lækkede kreditkortoplysninger fra den hackede amerikanske virksomhed Stratfor.
Da retssagen gik i gang fik Barrett Brown strenge ordre om ikke at kommunikere med pressen for at undgå, at rettergangen ville blive påvirket. Men efter forliget blev underskrevet, er forbudet altså ikke længere nødvendigt.
Motherboard skriver, at Kevin Gallagher, der er formand for organisationen Free Barrett Brown, skrev i forbindelse med frigivelsen af sagsakterne, at “et unødvendigt slør af hemmelighed, der lurede over retssagen, er endelig blevet løftet”.
Du kan dykke ned i sagsakterne her.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.