Sådan ser verden ud i 2025
Peter Diamandis står i spidsen for X PRIZE Foundation, som uddeler priser, der skal inspirere til og medfinansiere gennembrud i opfindelser til gavn for menneskeheden. Han har nu i et blogindlæg på sitet singularityhub.com lavet en liste over otte forudsigelser, han mener, vil gå i opfyldelse i året 2025.
Den første forudsigelse er, at man vil kunne købe en menneskehjerne for 1.000 dollars – forstået på den måde, at man til den pris vil kunne købe en computer, der er i stand til at lave 10^16 beregninger i sekundet – altså med samme hastighed som vores hjerner.
Den anden forudsigelse går på, at verden vil have en ’billion-sensor-økonomi’. Internet of Everything (IoE) er et begreb, der beskriver 100 milliarder forbundne netværk, hver med adskillige sensorer, der indsamler data. Dette vil føre til en billion-sensor-økonomi, der vil drive en datarevolution, vi slet ikke kan forestille os.
Den tredje forudsigelse er, at vi er på vej mod en verden med ’perfekt viden’. Med en billion sensorer, der indsamler data alle vegne (via biler, satellitsystemer, wearables, droner etc.) vil du kunne få alt at vide – når du vil, og hvor du vil.
Den fjerde forudsigelse er, at vi i 2025 vil være otte milliarder hyperforbundne individer på Jorden. Adskillige projekter har som deres mål at få alle mennesker overalt i verden online – og glem alt om gamle, langsomme modemmer; selv dem, der først kommer på internettet nu, får øjeblikkeligt 1 Mbps-forbindelse og dermed adgang til alt, internettet kan byde på.
Den femte forudsigelse er, at vi kan forvente seriøs disruption af sundhedssystemerne, i og med at tusindvis af startups vil begynde at tilbyde bedre og mere effektiv sundhedspleje. Wearables og AI vil gøre os selv klogest på vores egen sundhed, og gensekventering og machine learning vil gøre os i stand til at forstå, hvad der forårsager kræft, hjertesygdomme m.m., samt hvad vi kan gøre ved det. Robotter vil hurtigt og billigt kunne operere, og donorhjerter m.m. vil være noget man kan dyrke, frem for at en donor skal dø, for at vi kan få nye organer.
Den sjette forudsigelse er, at milliarder af dollars vil blive investeret i teknik, der vil revolutionere skærme og brugerinterfaces. De skærme, vi kender på telefoner, computere og tv’er, vil forsvinde og blive erstattet af briller – og vel at mærke ikke de klodsede af Google-typen, men nogle der er stilfulde og designerlækre.
Den syvende forudsigelse er, at der kommer et kæmpehop inden for AI. Hvis du synes, Siri er smart, kan du godt glæde dig, for hun kommer til at virke som et opkaldsmodem i forhold til næste generations hjælpesystemer. Tænk Jarvis fra Iron Man.
Den ottende og sidste forudsigelse er, at blockchain, systemet, der gør overførelsen af værdier som bitcoins mulig, vil eksplodere i brug – en investor i systemet mener endda, at systemet bliver lige så vigtigt som internettet selv.
Hvad tror du bliver kæmpestort – eller måske snarere helt almindeligt – i 2025?

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.