I forbindelse med en juridisk undersøgelse af den amerikanske præsident Trumps advokat er det lykkes FBI at hive en stor mængde chatbeskeder og opkaldslister ud af advokatens ene telefon.
Det er bemærkelsesværdigt, fordi mange bruger tjenester som Whatsapp og Telegram netop for at beholde en vis form for privacy, når de kommunikerer digitalt. Apps som disse tilbyder nemlig brugerne at kryptere deres indbyrdes samtaler.
Men krypteringen kan omgås, skriver Ars Technica. Blandt andet skriver mediet, at der findes offentlige værktøjer der gør det muligt at vise Whatsapp-beskeder på en PC.
Og så er man allerede langt i forhold til at se beskedernes indhold uden at skulle dekryptere beskederne.
Stadig én låst telefon
Men metoderne har altså ikke hjulpet FBI med at låse Trumps advokats anden telefon, endnu en Blackberry op. Hvorfor netop denne telefon er mere besværlig end den første er uvist. Spørgsmålet er også, hvor meget mere det ville give FBI der allerede har adgang til en stor del af advokatens omfattende Whatsapp-kommunikation.
De mange beskeder og opkaldslister kommer til at fungere som bevismateriale i retssagen mod advokaten, der efter sigende skulle have betalt en større sum penge til en porrnostjerne som hold-mund-penge efter en affære mellem hende og Trump.
Pornostjernens advokat jubler da også over bevismaterialet, men kan ikke undlade at bemærke, at der er tale om information, der burde være beskyttet af kryptering.
See below - just filed in the search warrant case. The second and third bullets could pose a huge problem for Mr. Cohen and ultimately Mr. Trump (especially the third bullet)!!BTW, so much for encryption protection! #Basta pic.twitter.com/RwdYjLAEp2— Michael Avenatti (@MichaelAvenatti) 15. juni 2018