Russisk bøderegn fortsætter: Whatsapp og Snapchat står for skud
Rusland har strøet om sig med bøder til blandt andet Google i den seneste tid, og nu står også Whatsapp og Snapchat for skud.
Det skriver Reuters.
Begge virksomheder har fået bøder af de russiske myndigheder, fordi de angiveligt har afvist at opbevare data om deres russiske brugere på servere i Rusland.
Bøderne er dog små i forhold til den størrelsesorden, russerne i den seneste tid har lagt for dagen overfor amerikanske tech-virksomheder.
Whatsapp har i den aktuelle sag fået en bøde på et beløb svarende til lidt mere end to millioner danske kroner, og snapchat skal betale mindre end en million kroner.
Til sammenligning har Google bare i denne måned fået bøder til en værdi af knap tre milliarder kroner.
Begrundelsen for bøderne til Google har lydt på, at Google har misbrugt sin position på markedet for video-hosting, ligesom virksomheden har nægte at fjerne det, Rusland opfatter som værende ulovligt indhold om krigen i Ukraine.
Siden Rusland invaderede Ukraine har de russiske myndigheder også blandt andet begrænset adgangen til Facebook.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.