Regeringen forbyder sporing af borgere på digitale selvbetjeningsløsninger
Fremadrettet skal det være privacy-venligt at besøge statslige hjemmesider med digitale selvbetjeningsløsninger – eksempelvis borger.dk eller sundhed.dk. Her vil regeringen nemlig stoppe sporingen af danskere med tredjepartscookies.
Det skriver Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.
Hidtil har borgere ellers kunne risikere, at tredjeparter indsamlede oplysninger om dem – blandt andet lokationsdata, tidspunktet man har brugt selvbetjeningsløsningen, hvor lang tid man har brugt på den, og hvad man specifikt skulle have hjælp til.
»Hvis brugerne har takket ja til det, kan deres private oplysninger deles med en tredjepart, f.eks. tech-giganter som Facebook og Google, som kan bruge data til f.eks. at målrette markedsføring eller påvirke borgernes købsvaner,« skriver Erhvervsministeriet.
Men en ny vejledning skal være slut med til at stoppe den praksis med henblik på at beskytte danskeres privatliv. Erhvervsministeriet uddyber dog ikke, hvad vejledningen konkret handler om.
»Vi skal kunne stole på, at vores private oplysninger ikke ender i hænderne hos de forkerte. Vi skal alle sammen engang imellem bruge onlineløsninger som f.eks. Borger.dk til at forny pas eller lignende. Og i regeringen mener vi ikke, at danskerne skal være bange for, at deres private oplysninger ender i hænderne på skruppelløse bagmænd. Derfor er jeg glad for, at vi nu tager endnu et skridt for, at vi alle kan få et mere sikkert digitalt liv,« udtaler erhvervsminister Simon Kollerup i pressemeddelelsen.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.