Rasmus Krabbe er årets udviklertalent: »I lang tid havde jeg en antipati mod udtrykket software engineer«
Udnytter man sine softwareudviklere godt nok, hvis man ‘bare’ lader dem skrive kode? Svaret er nej, hvis man spørger årets it-udviklertalent, Rasmus Bach Krabbe. For udviklernes teknologiforståelse er ikke kun guld værd, når koden endelig skal skrives – den er også værdifuld, når forretningssiden i virksomheden i første omgang skal finde ud af, hvilket problem de gerne vil løse:
»Man har en formodning om, at folk med forretningsforståelse kan træffe de større beslutninger, som man derefter putter ned i en kasse med udviklere, og så kommer der noget it ud på den anden side,« siger han og forsætter:
»Men nogle gange skal vi ikke bare finde ud af, hvordan vi løser et problem med teknologi. Vi skal også bruge teknologien som en linse til at finde ud af, om det nu også er det rigtige problem, vi har sat os for at løse.«
