Pendlere har fundet et smuthul i det nye takstzone-system, der trådte i kraft i begyndelsen af året. Det kan Ekstra Bladet fortælle om.
Det er folk, som dagligt pendler mellem Sorø og Københavns Hovedbanegård, som har fundet ud af, at de kan spare 250 kroner, når de bestiller månedskort gennem DOT's eller DSB's apps.
Ifølge Ekstra Bladet er prisen på 30 dages ubegrænset pendling mellem de to stationer på 2.050 kroner. Det resultat fås, når man angiver Sorø Station som den ene af de to destinationer og Københavns H som den anden. Men hvis man i stedet skriver Stenlille St. som den ene og Nymøllevej (Slangerupvej) som den anden destination, så er prisen 1.800 kroner. Og med den type månedskort kan der også pendles mellem Sorø og Hovedbanen.
Derudover får pendleren automatisk tre ekstra zoner med til den billigere pris. Nemlig Stenlille, Store Merløse og Hvalsø.
Ekstra Bladet har været i kontakt med Movias forretningschef Eskil Thuesen om sagen.
»Det skal de ikke. Det er en fejl i systemet. Prisen skal være 2.050 kroner for begge de to relationer. Vi er kommet til at sælge noget for billigt,« siger Eskil Thuesen til Ekstra Bladet.
Han fortæller til mediet, at Movia vil tage initiativ til at få rettet de fejl, som der er, og som han i øvrigt betegner som 'startvanskeligheder'.
»Ved næste opdatering i april vil fejlene blive ændret. Så vil det komme til at koste 2.050 kroner uanset, om man skal fra Sorø til Københavns Hovedbanegård, eller om man skal fra Stenlille til Nymøllevej,« siger Eskil Thuesen, som takker pendlerne for at gøre opmærksom på fejlen.
På Movias hjemmeside fortæller selskabet nærmere om takstharmonisereringen, der fandt sted 15. januar i år.