Opkald i Facebook Messenger har fået end-to-end-kryptering
Facebook har i sidste uge tilføjet end-to-end-kryptering for både video- og stemmeopkald i beskedtjenesten Messenger.
Det skriver The Verge.
Tech-giganten lancerede den nye funktion, fordi det er blevet mere populært at foretage opkald via appen de seneste år. I gennemsnit klarer den over 150 millioner videoopkald om dagen.
Kryptering er dog ikke helt nyt for Messenger, som fik end-to-end-kryptering til tekstbeskeder tilbage i 2016.
I den nye opdatering vil Facebook også køre tidsbegrænsede beta-tests på andre funktioner som for eksempel krypterede gruppechats.
Facebooks anden kommunikationstjeneste WhatsApp har allerede end-to-end-kryptering på opkald, og det har blandt andet Signal, Zoom og Apples Facetime også.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.