Open source-projekter gør Python-programmer hurtigere

11. maj 2021 kl. 10:271
Open source-projekter gør Python-programmer hurtigere
Illustration: Bigstock/Arepiv.
Cinder fra Instagram og Pyston fra Dropbox kan give hurtigere afvikling af Python.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.

To nye projekter vil øge hastigheden af programmer skrevet i Python.

Cinder, som har sin oprindelse hos Instagram, er et fork af referenceudgaven CPython i version 3.8, skriver Infoworld.

Målet er at skabe en hurtigere udgave af CPython. Koden er lagt på Github for at skabe debat om, hvorvidt dele af Cinder skal tilføjes til CPython.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Et andet projekt med samme formål er Pyston, som har længere tid på bagen og nu er open source fra og med version 2.2, skriver Infoworld andetsteds.

Pyston benytter just-in-time-kompilering og andre kneb til at øge hastigheden. Den seneste udgave skulle give omkring 30 procents forbedring i afviklingshastighed.

Pyston har sin oprindelse hos Dropbox, men står nu på egne fødder, dog stadig med Dropbox' udviklere i stalden. Ligesom Cinder bygger Pyston også på CPython.

1 kommentar.  Hop til debatten
Denne artikel er gratis...

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.

Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.

Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.

Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.

Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
1
12. maj 2021 kl. 09:13

Gad vide om Python er på vej til at blive det nye Java?

  • Ægte Open-source
  • Stærkt fokus på AI og dataanalyse, som jeg gætter på bliver et voksende område
  • Meget nemmere at lære end javascript

Jeg ville ikke protestere hvis det er tilfældet! Jeg har ikke set meget på UI siden, men det er måske fordi jeg ikke følger godt nok med.