Omlægning af netværkstrafik hos KMD sendte fire kommuner offline

5. september 2019 kl. 11:211
Omlægning af netværkstrafik hos KMD sendte fire kommuner offline
Illustration: KMD.
En fejl hos KMD betød i går, at fire danske kommuner mistede internetforbindelsen og adgangen til visse KMD-systemer.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.

Det var en fejl i forbindelse med omlægning af netværkstrafik og udskiftning af kabler hos KMD, der onsdag betød, at fire danske kommuner mistede internetforbindelsen.

Det oplyser kommunikationschef ved KMD, Christoffer Hellmann, i en skriftlig kommentar til Version2.

»Fejlen opstod i forbindelse med en omlægning af netværkstrafik, hvor der blev foretaget en nedlukning og udskiftning af nogle kabler, der indeholder kommunikationslinjer mellem KMD og en række kunder.«

Som Version2 i går kunne fortælle, var de berørte kunder uden internet fra omkring klokken 11 og til klokken 17, hvor den normale drift blev genetableret.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Fejlen betød desuden, at de kommunale kunder ikke kunne tilgå visse systemer fra KMD onsdag.

KMD er nu sammen med blandt andet leverandøren Global Connect ved at undersøge, hvorfor det gik galt.

»KMD er i dialog med vores tekniske samarbejdspartnere i gang med en udredning af baggrunden for fejlen, samt hvordan vi sikrer, at lignende fejl ikke opstår igen,«lyder det fra Christoffer Hellmann.

1 kommentar.  Hop til debatten
Denne artikel er gratis...

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.

Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.

Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.

Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.

Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
1
6. september 2019 kl. 14:24

Jeg havde forventet en kompliceret årsag til nedbruddet, ikke at kmd selv havde hevet netværkskablerne ud...