Et besøg på en halvsnusket netcafé på ferien kan ende med en grum overraskelse, hvis netcaféens computere er inficeret med spionsoftware, der opsnuser dine login-oplysninger.
Derfor eksperimenter Google lige nu med en ny måde at logge ind på, hvor man bruger sin smartphone til selve loginproceduren og så får adgang til Googles tjenester på den ’skumle’ computer. Det skriver amerikanske PCworld.com.
For at logge ind skal man bruge sin telefon til at scanne en QR-stregkode, man får frem på skærmen på desktopcomputeren. Stregkoden rummer en særlig webadresse, som telefonen så kobler op til. En tydelig advarsel på skærmen minder brugerne om, at de skal tjekke domænet i adressen, som skal være google.com – ellers er der fare for phishing-forsøg.
Via telefonens browser logger man så ind normalt med sit brugernavn og password, og vupti - så har man også adgang på desktop-computeren.
Ulempen er, at man skal have netadgang fra sin telefon, og det kan hurtigt løbe op med teleselskabernes ekstravagante roaming-takster for datatrafik.
Er der wifi-adgang, så man undgår at bruge mobildataforbindelsen, anbefaler PCworld at stå imod fristelsen og stadig bruge telefonnettet. Dermed sikrer man sig mod, at en eventuel hacker, der overvåger wifi-forbindelsen, kan opsnuse passwords. Kommunikationen med Googles servere sker dog via en krypteret forbindelse.
Google har nu lukket adgangen til forsøget, men indtil for nylig kunne alle bruge det alternative login. Det virkede med både Android, iPhone og efter sigende også Windows Phone.