Nyt hackerangreb rettet mod Demokraternes Kongresgruppe

29. juli 2016 kl. 11:152
FBI efterforsker nu et hackerangreb på Den Demokratiske Kongres Kampagne Komité med mistanke om, at det er tæt forbundet med det seneste hack af Demokraternes Nationale Komité.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.

FBI efterforsker et nyt hackerangreb af Demokraternes Kongresgruppe.

Denne gang er det den Demokratiske Kongres Kampagne Komité (DCCC), som er under mistanke for at være blevet hacket af den russiske regering, skriver Reuters.

DCCC sørger for at indsamle donationer til Demokraters valgkamp, men en snydehjemmeside, der ligner DCCC hjemmeside, stjal i juni trafik og donationer. Kilder fortæller nu Reuters, at bagmændenes mål sandsynligvis var at indsamle information om donorer og ikke at stjæle penge.

FBI efterforsker sagen, men det vides endnu ikke, hvilke data hackerne har fået adgang til.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Donorer oplyser normalt navn, e-mail og kreditkortoplysninger, når de vil donere.

Et andet ubesvaret spørgsmål, som efterforskes er, hvorvidt de afslørede data er blevet brugt til at hacke andre systemer.

IP-adresserne ligner hinanden

Angrebet på DCCC har potentielle tråde tilbage til russiske hackere.

IP-adressen, som står bag snydehjemmesiden, ligner den, som er brugt ved DNC-hacket, og det øger mistanken om, at den russiske regering spionerer på amerikanske politikere for at hjælpe Trump i hans præsidentvalgkamp, skriver Reuters.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Jim Manley, der er strategiker hos Demokraterne, siger til Reuters:

»Indtil andet er bevist, vil jeg opfordre, at alle, der er involveret i kampagne komitéen, arbejder med den forståelse, at russerne har adgang til alt på deres computere.«

2 kommentarer.  Hop til debatten
Denne artikel er gratis...

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.

Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.

Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.

Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.

Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
2
1. august 2016 kl. 16:31

Så er det jeg tænker!!, hvor meget spionerer USA så, og hvor meget ved USA om Rusland?

Jeg gætter på at den amerikanske regering ved en del mere om Rusland end i forhold til hvad Ruserne ved om Amerika.

1
29. juli 2016 kl. 12:46

Hvis man prøver at få konto oplysninger, så er det sikkert ikke Rusland, hvad skulle de bruge det til. Hvis man har bare lidt hjerne, så passer alt det her ikke sammen, med det Clinton og FBI prøver at sælge.

Mere skvalder for at dække over den virkelige historie, den uetisk og løgnagtige top i det Demokratiske parti,