Nyt cyberangreb på Ukraine: Et ministerium og to banker ramt af DDoS

16. februar 2022 kl. 08:53
Nyt cyberangreb på Ukraine: Et ministerium og to banker ramt af DDoS
Illustration: mazzzur/Bigstock.
Det ukrainske Forsvarsministeries hjemmeside er lagt ned, og bankkunder, der har oplevet problemer med at kunne betale for varer. Det er blandt konsekvenserne af et nyt cyberangreb mod Ukraine, der formodes at være fra russisk hånd.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.

Det ukrainske forsvarsministerium og bankerne Oshadbank og Privatbank har ifølge de ukrainske myndigheder været udsat for et DDoS-angreb. Mens en besked på forsvarsministeriets hjemmeside meddelte, at siden var under vedligeholdelse, skrev ministeriet på Twitter, at siden var under cyberangreb.

Det skriver Reuters.

Artiklen fortsætter efter annoncen

»Det er ikke udelukket, at aggressoren brugte taktik med små beskidte tricks, fordi dens aggressive planer ikke fungerer i stor skala,« udtaler Center for Strategisk Kommunikation og Informationssikkerhed i Ukraine med henvisning til Rusland i en pressemeddelelse.

Oshadbank har bekræftet cyberangrebet og meddelt, at det resulterede at nogle af bankens systemer arbejdede langsommere. Privatbank-kunder har oplevet problemer med betalinger og en bank-app.

Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Denne artikel er gratis...

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.

Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.

Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.

Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.

Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger