Alene det offentlige bruger milliarder af kroner på it-konsulenter hvert år. I 2012 næsten 1,9 milliarder kroner. En del af disse var til reel timeløn til konsulenten. Men mellem 15 og 30 procent var et cut til bureauet, som konsulenten var tilknyttet.
Den sidste påstand stammer fra iværksætterne Martin B. Lauritsen og Tim Pedersen, der sammen netop har åbnet hjemmesiden Kalto.dk for freelance it-konsulenter. Her kan man søge i en database på lige nu 80 konsulenter med profiler som systemudviklere, it-arkitekter og projektledere. Projektlederne er de billigste og kan fås for 750 kroner i timen, mens systemudviklerne typisk koster 1000 kroner i timen.
»Gennemsnitsprisen for konsulenter i databasen er lige nu ca. 850 kroner,« siger Martin Lauritsen.
I takt med at databasen vokser, vil det give mulighed for at vise gennemsnitspriser for bestemte ydelser samt råde om udbud og efterspørgsel i forhold til prissætning af særlige kompetencer.
»Vi arbejder på at gøre markedet mere gennemsigtigt. Det er både til gavn for konsulenterne og virksomhederne,« siger Martin B. Lauritsen.
Mens det er gratis for konsulenter selv at oprette en profil i databasen, koster det 160 kroner for en kunde at få adgang til kontaktinformationen på konsulenten. Ud over dette gebyr håber de to partnere at kunne leve af rådgivning til virksomheder.
Konsulentbranchen er den største underbranche på it-området herhjemme med ca. 40.000 beskæftigede og ifølge foreningen IT-branchen en omsætning i 2013 på ca. 66 milliarder kroner.