Mens det efterlader spor at sende fortrolige oplysninger ud af huset i en e-mail, har det været mere sikkert at overføre data til papir og så sælge dem til konkurrenten. Eller scanne papirer ind og dermed opnå en ny, renskuret digital udgave, der ikke vækker opsigt.
Den slags tricks vil Canon nu sætte en stopper for med seneste version af firmaets software til printere og scannere i virksomheder. Her vil alle dokumenter, der scannes eller printes, blive tjekket for nøgleord, som de sikkerhedsansvarlige kan bestemme. Det skriver V3.co.uk.
Rammer en medarbejder ind i disse nøgleord, vil scanningen eller printjobbet blive stoppet, og chefen eller en sikkerheds-ansvarlig vil få en e-mail med en alarm.
Om denne løsning vil virke efter hensigten eller blive et mareridt for medarbejdere og it-sikkerhedsfolk, må erfaringen vise. Canon selv opfordrer til, at man bruger en kombination af nøgleord, så man identificerer de fortrolige dokumenter bedst muligt.
Hvor stort problemet med læk af data er, fremgik ikke af Canons præsentation, men når det sker, vil de fortrolige data smutte ud i papirform i 44 procent af tilfældene, lød det fra firmaet.
Den nye løsning hedder Uniflow version 5, og ifølge Canon er det første gang, at ét stykke software kan styre al scanning og printning i en virksomhed. Der er også mulighed for at ændre på farver og tekst i printjobbet direkte på printeren, hvis man skulle få lyst til det.