Nu kan raske danskere få digitalt corona-pas
Der er krav om fremvisning af negativ coronatest for at komme ind i flere lande rundt om i verden uden karantæne, og derfor indfører de danske sundhedsmyndigheder nu et digitalt coronapas til rejselystne danskere, der vil dokumentere, at de ikke er syge.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra Sundheds- og Ældreministeriet.
»Flere steder vil man kunne møde et krav om at kunne dokumentere en negativ Covid-19-test, og med det nye Covid-19-pas har vi nu et digitalt tilbud til danskere, som har brug for at kunne medbringe en officiel dokumentation for test på deres rejse,« udtaler Sundhedsminister Magnus Heunicke.
Passet er gratis at hente på Sundhed.dk, og der kan kun downloades beviser på negative test, der er mindre end syv dage gamle.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.