Hvem er venner med hvem? Og hvem skriver sammen med hvem?
De oplysninger vil den amerikanske efterretningstjeneste NSA gerne have fat i, og det er blandt andet sket ved at samle oplysninger ind om kontaktlister for e-mail og chat hos et meget stort antal mennesker. Det skriver Washington Post i en ny afsløring baseret på de dokumenter, som Edward Snowden smuglede ud fra den hemmelige tjeneste.
Ved at overvåge klodens internettrafik i mange af nettets knudepunkter, for eksempel oversøiske kabler og hos store teleselskaber verden rundt, har NSA høstet information fra adressebøgerne, som de fleste e-mail-programmer bruger, samt listen over venner i chatprogrammer.
Disse informationer bliver sendt over internettet til brugeren, når man for eksempel synkroniserer en mobiltelefon med sin e-mail-konto eller chat-klient.
På bare én dag sidste år indsamlede NSA 444.743 adressekartoteker fra Yahoo, 105.068 fra Hotmail, 82.857 fra Facebook, 33.697 fra Gmail og 22.881 fra andre udbydere, viser en intern powerpoint-præsentation fra NSA.
Typisk bliver der indhentet en halv million af disse oplysninger på en dag, fremgår det af dokumenterne. Det svarer til omkring 182 millioner indsamlede adressekartoteker om året.
Indsamlingen foregår ved, at NSA søger efter e-mail-adresser eller lignende, der er på listen over interessante mål. Dukker sådan en 'selector', som det kaldes hos NSA, op i et adressekartotek, bliver alle oplysninger indsamlet, inklusive alle de ekstra data, der kan være gemt her, for eksempel telefonnumre og fysiske adresser.
Dermed adskiller dette program sig også fra NSA's indsamling af metadata om alle telefonopkald i USA, fordi der kan indgå mange flere informationer, og nogle gange også selve indholdet i en chat-besked eller e-mail, i denne datastrøm.
NSA har ikke tilladelse til at indsamle så store mængder data om amerikanske statsborgere, så for at komme uden om de regler, foregår al indsamling uden for USA, skriver Washington Post. Vil en analytiker hos NSA søge i oplysningerne, skal det være efter en person under mistanke, lyder forklaringen fra de amerikanske myndigheder. Men da indsamlingsprogrammet foregår uden for USA, er der ingen juridisk kontrol med oplysningerne.
De store e-mail-udbydere som Yahoo, Microsoft og Google er ikke involveret i indsamlingen af disse data, fordi de foregår ved at tappe internettrafikken direkte. At Yahoo tilsyneladende er overrepræsenteret i statistikken, kan skyldes, at Yahoo ikke som standard krypterer trafikken, når disse oplysninger overføres.