Nets kan miste greb om NemID allerede inden NemID 2.0
Næste generation af NemID skal efter Digitaliseringsstyrelsens nuværende plan være klar i 2019 - men allerede næste år slutter syvende og sidste år af kontrakten med NemID-leverandøren Nets.
Derfor må styrelsen nu gå i udbud for at finde en ny kustode til Danmarks digitale ID - omend det bliver for en kort stund, fortæller styrelsens vicedirektør, Marianne Sørensen.
»Det er fortsat meget nyt, at vi har fundet ud af det,« siger hun til Version2 og fortsætter:
»Vi er stadigvæk ved at finde ud af, hvordan det skal skrues sammen. Vores fokus vil være hensynene til borgere og virksomheder og alle de mange brugere af NemID, og selvfølgelig hvilke behov vi har i forhold til en overgang til den nye løsning.«
Til november næste år har kontrakten med Nets løbet i sammenlagt syv år - inklusive de to mulige års forlængelse. Herefter giver kontrakten styrelsen et år - fra november 2017 til 2018 - hvor Nets fortsat er forpligtet til at hjælpe med overgangen til en ny leverandør ... som dog stadig kan være Nets selv.
»Men derefter har vi ikke noget ståsted i den nuværende kontrakt,« forklarer Marianne Sørensen. Identifikation og autentifikation, herunder håndtering af den samlede livscyklus for identiteter og deres akkreditiver. Avanceret elektronisk signatur med henblik på at understøtte sikker håndtering af elektronisk signering af dokumenter/data. Klientfunktionalitet med henblik på at håndtere brugervendt funktionalitet og anvendelse i forbindelse med log-in og signering. Certificeringscenter funktionalitet med henblik på at understøtte Public Key Infrastructure (PKI) i løsningen. Systemintegrationsfunktionalitet for at sikre at samtlige ovenfornævnte funktionaliteter kan tilpasses og integreres i det omkringliggende systemlandskab. Kilde: DigitaliseringsstyrelsenDet skal NemID 2.0 kunne
Skal rykke hurtigt
Fordi styrelsen først for nylig blev sikre på, at situationen krævede et helt nyt udbud til at dække tomrummet mellem Nets-kontrakten og NemID 2.0, er det fortsat småt med detaljer:
»Vi skal overveje, hvilken udbudsform vi vil bruge, og hvordan vi skal formulere kravene, så vi fortsat kan have en sikker og stabil løsning,« siger Marianne Sørensen og fastslår, at udbuddet skal være offentliggjort, afsluttet og afgjort, inden Nets-kontrakten udløber om et år.
»Vi har ikke taget en beslutning om, hvornår udbuddet er klart, men det er klart, at det skal ske relativt hurtigt.«
Den forventede økonomiske ramme for udbuddet er endnu ukendt.
»Vi betaler omkring 40 millioner om året på den nuværende kontrakt. Men det kan man ikke nødvendigvis slutte noget fra i denne sammenhæng,« oplyser vicedirektøren.
Tidsplanen skredet
I har tidligere sagt, at den nye løsning skulle være klar inden november 2017. Hvorfor har den tidsplan ikke holdt stik?
»Vi gik i gang i god tid, og derfor havde vi også den ambition, at vi selvfølgelig helst ville nå det inden kontraktens udløb,« forklarer Marianne Sørensen, der nævner to grunde til, at processen alligevel har trukket ud.
Først og fremmest har styrelsen arbejdet med at etablere et partnerskab med finanssektoren,
»Det er en ny konstruktion, som ikke er set før. I dag har vi vores kontrakt med Nets, og bankerne har deres. Det var ikke noget, vi aftalte på forhånd - det blev bare sådan, fordi Nets vandt udbuddet. Men hvis vi fremadrettet vil sikre, at vi bruger den samme løsning, så kræver det, vi finder en måde at samarbejde om selve anskaffelsen på,« siger vicedirektøren.
Reel konkurrence
Som Version2 skrev tidligere på året, har styrelsen planer om at gøre den nye version af NemID mere modulær og fleksibel - og få kontrakten fordelt blandt flere leverandører.
Den ambition har også krævet ekstra tid, siger Marianne Sørensen.
»Vi har spurgt markedet, hvad de har brug for i udviklingstid, hvis vi gerne vil skabe en reel konkurrence på markedet og justere nogle ting. Og der er det blevet klart, at antallet af bydere og risikoprofilen kan blive påvirket af, hvor lang tid man giver. Og det har vi så lavet en afvejning af, hvor fokus er at få en god og fremtidssikret løsning.«
Efter styrelsens nuværende plan skal udbuddet for NemID 2.0 gå i luften i første halvdel af næste år - og den samlede løsning skal være i drift i 2019.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.