Download af piratkopierede film sker, fordi der mangler gode, lovlige alternativer. Den påstand har været brugt til at legitimere overtrædelsen af filmskabernes rettigheder, og nu får påstanden opbakning fra den amerikanske streamingtjeneste Netflix.
I et interview siger Netflix’ direktør for indhold, Ted Sarandos, at virksomheden i samarbejde med internetudbyderne kan måle den samme tendens, hver gang Netflix går ind på et nyt marked: Bittorrent-trafikken falder. Det skriver Stuff.tv.
»Folk er for det meste lovlydige. Den bedste måde at bekæmpe piratkopiering er ikke med lovgivning og ved at kriminalisere, men ved at give gode alternativer,« siger han i interviewet.
Han peger også på, at internettets muligheder giver folk en forventning om nem og hurtig adgang. Når filmselskaber bruger internettet til markedsføring, skal de ikke fravælge det som kanal for filmvisning, mener han.