.Net kommer med Ubuntu-Linux

25. august 2022 kl. 10:286
.Net kommer med Ubuntu-Linux
Illustration: omgbuntu! Youtube video screenshot.
Microsofts platform bliver nu pakket sammen med Ubuntus container-miljø.
Artiklen er ældre end 30 dage

Microsofts platform .Net nu tilgængelig i Ubuntus Linux-distribution. 

Det skriver Infoworld.

Med .Net Core har Microsoft pillet Windows-afhængigheder og bindinger til lukket kode ud af miljøet, som nu er open source hele vejen igennem, og kan afvikles på Mac og Linux.

Det nye tiltag skal gøre det nemmere at få adgang til platformen og forbedre Ubuntu som platform for udvikling af .Net-applikationer, oplyser virksomhederne ifølge Infoworld.

Artiklen fortsætter efter annoncen

.Net 6 bliver pakket sammen med Ubuntu 22.04 og Ubuntu Chiseled Containers, som er container images, der skulle forbedre sikkerheden ved at minimere tjenester og udelade en pakkehåndtering og shell. 

De to firmaer udtaler, at de vil arbejde sammen for at sikre, at kommende .Net-udgivelser bliver tilgængelige sammen med nye Ubuntu-udgivelser.

.Net kan installeres på Ubuntu med denne kommando:

  1. sudo apt update
  2. sudo apt install dotnet6
6 kommentarer.  Hop til debatten
Denne artikel er gratis...

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.

Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.

Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.

Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.

Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
1
25. august 2022 kl. 10:59

Nyheden er vel at .Net nu bliver shipped via Canonicals egne Ubuntu pakke repositories og ikke via Microsofts egne pakke repositories?

Ring når Microsoft udgiver Visual Studio til Ubuntu.

4
25. august 2022 kl. 13:14

Jeg tænker nok du ved det Klaus, men bare lige for at vi allesammen er enige:

Visual studio Code er ikke det samme som Visal Studio.

Jeg vil ikke indlade mig på at bedømme dem overfor hinanden, men visual studio er et nyere produkt der er bygget fra bunden (ligesom .net Core). Den "gammeldags" visual studio lever fortsat på windows, og opdateres fortsat.

5
25. august 2022 kl. 15:21

Heh - jeg mener at Visual Studio Code er et nyere produkt