Myndigheder kulegraver Atea-kontrakter
Seks personer fra Region Sjælland og Rigspolitiet er varetægtsfængslede sigtede for at have modtaget bestikkelse fra to offentlige it-leverandører i form af rejser, hotelophold og forplejning i det, der nu kaldes danmarkshistoriens største bestikkelsessag.
Blandt de anklagede it-firmaer er den store offentlige leverandør Atea, som har en lang række øvrige aftaler på plads både i regionerne og med Statens It. Hos Danske Regioner forsikrer formand Bent Hansen (S), at hele it-området nu gennemgås ‘med en tættekam’.
»Der er ingen tvivl om, at hele it-området hos regionerne bliver gennemgået med en tættekam i de her dage for at se, om der er noget, vi skal være ekstra opmærksomme på«, siger Bent Hansen til Politiken.
Han bekræfter ligeledes, at Atea har vundet udbud hos alle landets fem regioner. Omvendt understreger Atea selv, at ingen i ledelsen hos firmaet er under mistanke, og at der er tale om tidligere medarbejdere, dog ‘muligvis en nuværende’.
Statens It oplyser til Computerworld, at man har igangsat en kulegravning af alle kontrakter med Atea. Direktør Michael Ørnø anslår over for mediet, at styrelsen har indkøbt omkring 12.000 computere hos Atea over de seneste år.
Samtidig er sagens kompleksitet og omfang nu blevet så stor, at den videre efterforskning overgår fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi til bagmandspolitiet.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.