It-kæmpen Microsoft er kommet et skridt nærmere mod at gøre DNA-baseret lagring tilgængeligt til kommerciel brug.
Det skriver Microsoft i et indlæg på deres hjemmeside.
Det har tidligere været muligt at lagre data i DNA, men processen med at skrive og læse data har krævet besværligt manuelt arbejde.
Med Microsofts nye løsning er skrive- og læseprocessen automatiseret, og dermed er man kommet et skridt nærmere kommerciel brug af teknologien.
Microsofts hold har i en test gemt ordet »hello« i DNA, og afkodet det tilbage til digitale data. Systemet er beskrevet i et paper i journalen Nature Scientific Reports.
1 exabyte per kubikmillimeter
Microsoft har oprettet en sektion på deres hjemmeside, som er dedikeret til DNA-lagringsteknologien. Der skriver virksomheden, at teknologien kan give svimlende mængder lagerplads: 1 million terabyte per kubikmillimeter.
Indtil videre er teknologien dog stadig eksperimentel, og der er langt igen, før man kan have et DNA-drev i hjemmet. Den største mængde data, der hidtil er blevet lagret i DNA er 1 gigabyte, og det var et stort skridt op fra den tidligere rekord på 200 megabyte.