Megatrend? LG hopper på smartwatch-bølgen

22. august 2013 kl. 07:39
Adskillige elektronikproducenter går med planer om smart-ure. Nu er koreanske LG også på vej ind i kampen.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.

Er intelligente ure det nye sort? Samsung, Sony, Apple og Microsoft rygtes alle at have planer om at lancere et såkaldt smart-watch. Og nu melder LG sig også ind i kampen om forbrugernes håndled. Det skriver thenextweb.com.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Dimitar Valev, der er marketingchef for LG i Bulgarien har ifølge thenextweb.com bekræftet smart-uret i et interview, hvor han også kommenterede på LG’s tidligere bud på et smart-watch – ”GD910 watch phone” – der aldrig rigtig slog igennem.

Valev udtaler, at markedet ikke var klar til det produkt, da det blev lanceret i 2009, men LG vil udsende et lignende produkt i USA til næste år.

Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Denne artikel er gratis...

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.

Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.

Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.

Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.

Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger